- Aktualności
- HR
- 4 min czytania
Pobierz e-book “Zmiany i trendy w kadrach, płacach i HR 2024 i 2025”. Prawo pracy, zmiany dla pracowników i pracodawców, płaca minimalna. Na co przygotować się w pracy w 2025 roku
Wskaźniki kadrowo-płacowe, kluczowe zmiany i nowe przepisy prawa pracy, płaca minimalna, trendy na rynku pracy i Kodeks pracy 2025. Pobierz bezpłatnie e-book przygotowany przez ekspertów Eduwersum® Collegium Rozwoju HR. Wypełnij formularz poniżej i odbierz bezpłatny dostęp do e-booka.
- 22 listopada 2024
- 4 min czytania
Kompleksowe podsumowanie zmian w prawie pracy 2023, 2024
W niniejszej publikacji staramy się podsumować całe spektrum zmian, jakie zaszły w obszarze kadr, płac i HR na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zaczynamy od 2023 roku – to wtedy wprowadzono obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz zobligowano pracodawców do dalszego zatrudniania szczególnie chronionych grup pracowników podczas trwania sporu o bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę. Rok 2024 przyniósł z kolei wprowadzenie świadczeń wspierających dla osób z niepełnosprawnościami. Skupiliśmy się na regulacjach BHP i przystosowywaniu stanowisk pracy do wymogów pracy zdalnej oraz ochronie sygnalistów. Aktualnie zajmuje nas dyrektywa o równości i przejrzystości wynagrodzeń. Wielu pracodawców musi przeanalizować strukturę wynagrodzeń, regulaminy lub polityki awansów, ścieżki karier, zasady premiowania.
Pobierz e-book “Zmiany i trendy w kadrach, płacach i HR 2024/2025”
Zmiany społeczne i ich wpływ na trendy na rynku pracy – pokolenie Z, pokolenie Silvers, praca hybrydowa, elastyczny czas pracy, monitoring pracowników
Zmiany społeczno-demograficzne odbijają się szerokim echem na rynku pracy. Ten wątek również poruszyliśmy w publikacji. Zmiana pokoleniowa i starzenie się społeczeństwa wpływa na sposób świadczenia pracy. Równowaga między pracą a życiem prywatnym stała się przedmiotem trosk pracodawców, równie istotnym jak wynagrodzenia. Wciąż uczymy się hybrydowej organizacji pracy, obserwujemy modele wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy i elastycznego czas pracy, a czujnym oczom pracodawców nie umknęły rozwiązania technologiczne związane z monitoringiem pracowników. W publikacji gros miejsca poświęciliśmy motywacyjnym systemom wynagrodzeń i benefitom przyszłości.
Automatyzacja HR, wskaźniki efektywności, cyfryzacja i produktywność
Działy kadrowo-płacowe postrzegane są przez pryzmat ich kluczowej funkcji – administracji personalnej i kalkulacji wynagrodzeń. Priorytetem dla specjalistów kadr i płac jest ograniczanie ryzyka sporów z pracownikami, zgodność z przepisami, zarządzanie wynagrodzeniami i ofertą benefitową, która z trudem próbuje nadążyć za oczekiwaniami. Tymczasem rynek się zmienił, zmienił się również biznes. Elastyczność i zwinność firmy, która musi nawigować wśród ciągłych zawirowań, stały się kluczowymi powodami napędzającymi przemianę HR. Dziś uwaga najbardziej sprawnych działów personalnych skupia się na utrzymaniu talentów i zaangażowania pracowników przy jednoczesnym zachowaniu efektywności – stąd w publikacji zaproponowaliśmy trzy wskaźniki HR warte wdrożenia w organizacjach. Cyfryzacja przeniosła akcent z dokumentów na ludzi, dlatego po raz kolejny zachęcamy do wdrożenia e-teczki.
Planowane zmiany, projekty, wytyczne na 2025. Kluczowe zmiany od stycznia 2025 – układy zbiorowe pracy, dni wolne od pracy, wzrost minimalnego wynagrodzenia, urlopy, świadczenia i zasiłki
Opinię publiczną rozgrzewa projekt obciążenia umów zleceń obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne (i to w chwili, gdy opracowujemy budżety wynagrodzeń na 2025 rok). Rząd przymierza się do zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a komentatorzy rynku pracy zastanawiają się czy będzie można okazjonalnie pracować na zwolnieniu lekarskim.
W odpowiedzi na aferę wizową Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało projekt nowelizacji przepisów dotyczących polskiego systemu wizowego, a Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, w którym wprowadza się nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu.
Wszystkie te kwestie omówione zostały w bezpłatnym e-booku “Zmiany i trendy w kadrach, płacach i HR 2024/2025”. Zapraszamy do lektury!
Biznes wymaga od HR roli konsultanta oraz ścisłej współpracy z wewnętrznymi liderami, by kształtować kulturę pracy i pomóc zarządzającym konstruować polityki i struktury, które będą wzmacniały zaangażowanie pracowników i utrzymywały talenty w organizacji.
Ważne! Zasiłek dla bezrobotnych od stycznia 2025!
Od stycznia 2025 roku zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 100 proc. podstawy. Aktualnie wynosi on 80 proc. Zgodnie ze zmianami, dla osób, które mają minimum 20-letni staż pracy kwota wsparcia wynosi aż 120 proc. zasiłku podstawowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Oto katalog warunków, które należy wypełnić:
- przepracować co najmniej 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy
- rok pracy musi przypadać w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy
- w przypadku umowy zlecenie zasiłek również będzie należny, jednak zleceniodawca musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na Fundusz Pracy.