Pracownica po porodzie wymagająca opieki szpitalnej, a uprawnienia do świadczeń przysługujące ojcu dziecka
Ze względu na stan zdrowia matki wymagający hospitalizacji i uniemożliwiający sprawowanie osobistej opieki nad nowo urodzonym dzieckiem, istnieje możliwość przejęcia opieki nad dzieckiem i uprawnienia do świadczeń z tego tytułu przez ojca dziecka.
- 18 kwietnia 2019
- 2 min czytania
Gdy pracownica wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie
W sytuacji, gdy pracownica wykorzystała 8 tygodni urlopu przerwania (zawieszenia) urlopu macierzyńskiego i korzystania w tym czasie z urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca wychowującego dziecko do czasu powrotu matki ze szpitala. W takim przypadku urlop macierzyński pracownicy przerywa się, na okres, w którym z urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik- ojciec dziecka. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i pracownika nie może przekroczyć ustalonego limitu. Ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie za okres pobytu matki dziecka w szpitalu. Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia na druku ZLA, ma prawo za ten okres do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach
Gdy pracownica nie wykorzystała 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie
W sytuacji, gdy pracownica nie wykorzystała 8 tygodni urlopu korzystania nadal z urlopu macierzyńskiego przez matkę, natomiast w przypadku ojca dziecka, sprawującego w tym czasie osobistą opiekę nad dzieckiem, prawo do zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni tj. 56 dni. Wymiar zasiłku opiekuńczego ( 56 dni) nie jest związany z rokiem kalendarzowym i jest to dodatkowy limit niezależnie od aktualnie obowiązującego. Przysługuje z tyt. sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, którego matka przebywa w szpitalu będąc na urlopie macierzyńskim.