Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

HR Detektywi #122: Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, korekta odpisu na ZFŚS w grudniu

Rząd przyjął nowe regulacje związane z zatrudnianiem cudzoziemców. Dowiedz się, jak wyglądają szczegóły urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz dlaczego pracodawcy będą musieli dokonać korekty odpisu na ZFŚS.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
20 grudnia 2024

News 1: Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców  

18 grudnia rząd przyjął projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terenie RP autorstwa resortu pracy. Nowe regulacje mają odpowiedzieć na rosnącą obecność pracowników z zagranicy w Polsce. Stanowią także realizację jednego z kamieni milowych zawartych w Krajowym Planie Odbudowy.  

Od 20 lat kwestie związane z zatrudnianiem obcokrajowców reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W tym czasie na naszym rynku pracy zaszły istotne zmiany, a przede wszystkim znacznie wzrosła liczba cudzoziemców podejmujących pracę w Polsce. Jednocześnie, pracodawcy chcący zaoferować im pracę, borykają się z dużą ilością wyzwań, zwłaszcza formalnych. Problemy mają też urzędy obsługujące pracodawców, które przytłoczone ilością spraw nie nadążają z wydawaniem decyzji.  

Zdarzają się także zjawiska niepożądane np. wyłudzenia zezwoleń na pracę, mające na celu wyłącznie wjazd na obszar strefy Schengen, bez faktycznego zamiaru podjęcia zatrudnienia w naszym kraju.  

Jak czytamy w serwisie gov.pl nowe przepisy mają na celu przede wszystkim : 

  • pełną elektronizację załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw. Utworzony zostanie rejestr umów o pracę, a pracodawcy będą zobowiązani przesyłać do urzędów wydających zezwolenia kopie umów zawartych z cudzoziemcami. 
  • doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca – po wejściu w życie przepisów ustawy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
  • zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 zł do 50000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia; 
  • rozwiązania mające na celu efektywną integrację cudzoziemców w Polsce, m.in. poprzez pomoc w nauce języka polskiego, czy tworzenie specjalnych punktów wpierania zagranicznych pracowników na rynku pracy.  

Zwiększenie przejrzystości ma chronić zarówno cudzoziemskich pracowników przed nieuczciwymi pracodawcami, jak i polskich pracowników przed wyłączaniem ich z rynku pracy poprzez zatrudnianie cudzoziemców z niższymi wynagrodzeniami i w warunkach niezgodnych z wymogami prawa.   

Z projektu, na wniosek Ministerstwa Rozwoju i Technologii usunięto krytykowane przez licznych pracodawców rozwiązanie, takie jak np. wymóg zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na podstawie umów o pracę czy rozszerzenie kompetencji kontrolnych PIP i Straży Granicznej wobec przedsiębiorców zatrudniających obcokrajowców.  

Źródło: www.gov.pl 

News 2: Urlop na wcześniaki podpisany

12 grudnia prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza dodatkowy, uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających pobytu w szpitalu po urodzeniu. O założeniach nowych przepisów pisaliśmy już w chwili, kiedy były procedowane przez parlament.  

Nowy urlop przysługuje bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w przypadkach kiedy: 

  • dziecko urodzi się przed 28 tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g – wtedy urlop wyniesie 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w pierwszych 15 tygodniach po porodzie; 
  • dziecko urodzi się po 28, ale przed upływem 37 tygodnia ciąży i z wagą powyżej 1000 g  – urlop wyniesie 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w pierwszych 8 tygodniach po porodzie; 
  • dziecko urodzi się po 37 tygodniu ciąży i będzie pozostawać w szpitalu, pod warunkiem że pobyt w szpitalu będzie trwał co najmniej 2 dni,  a rozpocznie się pomiędzy 5 a 28 dniem po porodzie – urlop wyniesie 1 tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu pomiędzy 5 a 28 dniem po urodzeniu.  

Jeżeli przy jednym porodzie przyjdzie na świat więcej niż jedno dziecko do ustalenia wymiaru dodatkowego urlopu będzie brana pod uwagę waga najmniejszego z dzieci oraz najdłuższy okres hospitalizacji. Okresy pobytu dzieci w szpitalu do upływu 8 albo 15 tygodnia po urodzeniu będą podlegały sumowaniu, a niepełne tygodnie będą zaokrąglane do pełnego tygodnia w górę.    

Prawo do urlopu będzie przysługiwało zarówno matce, jak i ojcu, po złożeniu przez jedno z nich wniosku o jego udzielenie, najpóźniej na 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Pracodawca będzie zobowiązany do uwzględnienia takiego wniosku.  

Podczas uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzic otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Podobne uprawnienia obejmą także pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracowników korzystających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego obejmie taka sama ochrona przed wypowiedzeniem jaką mają podczas podstawowego urlopu.  Ochrona będzie obowiązywała od dnia złożenia wniosku , jednak nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu uzupełniającego.   

Zgodnie z brzmieniem przepisów przejściowych pracownicy uprawnieni lub korzystający w dniu wejścia w życie ustawy z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będą mieli prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. 

Nowe przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach od ich publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli najprawdopodobniej w drugiej połowie marca przyszłego roku.  

Źródło: infor.pl 

News 3: Korekta odpisu na ZFŚS – ważny termin!

Na koniec grudnia pracodawcy tworzący Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będą musieli dokonać korekty odpisu na ten fundusz.  

Zgodnie z art. 5 ustawy o ZFŚS odpis podstawowy na fundusz naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych w roku kalendarzowym, w wysokości 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli jest wyższe. Pracodawca ma obowiązek zasilenia rachunku funduszu do końca maja danego roku kwotą odpowiadającą 75% odpisu, a następnie do końca września pozostałymi środkami.    

Dokonując wyliczenia wartości odpisu na ZFŚS na początku roku pracodawca opiera się na prognozowanym zatrudnieniu. Zazwyczaj jednak w ciągu roku liczba osób zatrudnionych, na podstawie której zrobiona była prognoza, ulega zmianie. Może się okazać, że stan zatrudnienia się zwiększy, może także ulec zmniejszeniu. Dlatego na koniec roku pojawia się konieczność weryfikacji danych wcześniej prognozowanych ze stanem faktycznym.

Jeżeli po porównaniu stwierdzone zostaną różnice, pracodawca będzie musiał skorygować wartość odpisu. Na skutek korekty może zatem zaistnieć konieczność albo odprowadzenia na wyodrębniony rachunek ZFŚS dodatkowych środków (zwiększenie liczby zatrudnionych) albo wycofania części środków, jeżeli faktyczny stan zatrudnienia będzie mniejszy niż planowany.  

Wartość odpisu na ZFŚS stanowi dla pracodawcy koszt podatkowy w momencie jego przekazania na rachunek funduszu. W przypadku korekty należy zatem pamiętać o zmianie kwoty kosztów uzyskania przychodu wynikających z dokonanych ostatecznie odpisów. Ewentualnie zmniejszenie kosztów będzie konieczne także wtedy, kiedy pracodawca nie wycofa nadwyżki z rachunku funduszu (np. w sytuacji kiedy rozdysponowana w trakcie roku kwota okaże się większa niż ostateczne wartość odpisu po korekcie.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 21.05.2025
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 1.10.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców ZW

  • Start: 7.04.2025
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HR Business PartnerCertyfikowany Kurs HR Business Partner

  • Start: 27.03.2025
  • 4 miesiące
7500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia People & Culture ManagerCertyfikowany Kurs Akademia People & Culture Manager

  • Start: 27.03.2025
  • 6 miesięcy
9500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego ZW

  • Start: 22.04.2025
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających ZW

  • Start: 24.09.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź
Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

Urlop szkoleniowy w kodeksie pracy

Urlop szkoleniowy w kodeksie pracy: Dowiedz się, kiedy pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jak złożyć wniosek i ile dni urlopu (do 21) można wykorzystać?

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 21.05.2025
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 1.10.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców ZW

  • Start: 7.04.2025
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HR Business PartnerCertyfikowany Kurs HR Business Partner

  • Start: 27.03.2025
  • 4 miesiące
7500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia People & Culture ManagerCertyfikowany Kurs Akademia People & Culture Manager

  • Start: 27.03.2025
  • 6 miesięcy
9500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego ZW

  • Start: 22.04.2025
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających ZW

  • Start: 24.09.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.