- Kadry
- 1 min czytania
Obowiązek badań sanitarno-epidemiologicznych
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a to wiąże się m.in. z koniecznością kierowania pracownika na badania profilaktyczne, które obejmują badania wstępne, badania okresowe i badania kontrolne (art. 94 oraz art. 229 Kodeksu Pracy).
- 23 lipca 2021
- 1 min czytania
Dodatkowo, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pracownicy podejmujący lub wykonujący prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby podlegają obowiązkowo badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
Ponadto, zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, pracownicy, którzy w ramach powierzonych obowiązków mają styczność z żywnością, również podlegają badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
Badania sanitarno-epidemiologiczne
W skład badań sanitarno-epidemiologicznych wchodzą badania lekarskie, badania laboratoryjne oraz dodatkowe badania i konsultacje specjalistyczne, wykonywane w ramach nadzoru epidemiologicznego.
Badania sanitarno-epidemiologiczne są przeprowadzane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzy wykonujących zadania służby medycyny pracy. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań, lekarz wydaje orzeczenie lekarskie w dwóch egzemplarzach: dla pracownika i pracodawcy.
Koszty badań sanitarno-epidemiologicznych są finansowane przez pracodawcę.
Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych
Jeżeli wymaga tego specyfika pracy, w umowie cywilnoprawnej warto wprowadzić zapis zobowiązujący zleceniobiorcę do posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego z przeprowadzonego badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, aby mieć pewność, że badania będą wykonane przed rozpoczęciem pracy.