- Aktualności
- 3 min czytania
Brak szczepienia podstawą zwolnienia – komunikat Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dot. obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny. Według resortu zdrowia brak szczepienia może uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy. Sprawdź uzasadnienie tego kontrowersyjnego stanowiska.
- 23 lutego 2022
- 3 min czytania
Podstawa prawna obowiązku szczepień
W myśl przepisów tzw. specustawy medycznej, a dokładnie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r. poz. 340), obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 podlegają m.in.:
- osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
- osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym.
Obowiązek, o którym mowa w § 12a ust. 1, stosuje się do osób, które nie mają przeciwwskazań do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia.
§ 12b rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii
Osoby wymienione w rozporządzeniu zobowiązane są poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 w terminie nie późniejszym niż do dnia 1 marca 2022 r.
Przesłanki rozwiązania stosunku pracy
W związku z tym, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 dla wymienionych wyżej grup pracowników wynika z powszechnie obowiązującego przepisu prawa, a tym samym realizacja tego obowiązku stanowi przesłankę legalnego świadczenia przez tych pracowników pracy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, aptekach ogólnodostępnych lub punktach aptecznych, pracodawca uprawniony jest do żądania złożenia przez pracownika zobowiązanego do poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 oświadczenia o spełnieniu tego obowiązku.
Niezłożenie przez pracownika takiego oświadczenia albo złożenie oświadczenia o braku poddaniu się szczepieniu przeciwko COVID-19, skutkuje uznaniem, że osoba taka nie realizuje obowiązku wynikającego z powszechnie obowiązującego przepisu prawa.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie obowiązku szczepienia służb medycznych
Wypełnienie obowiązku, o którym mowa powyżej (złożenie oświadczenia) wynika z art. 221 § 5 zdanie pierwsze ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy i polega na udostępnieniu pracodawcy danych osobowych pracownika w formie oświadczenia składanego przez tę osobę.
Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o realizacji obowiązku szczepień
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać:
- wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika
- rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie zrealizował obowiązku szczepienia.
W zależności od możliwości pracodawcy oraz sposobu organizacji pracy w danym zakładzie pracy, pracodawca może zorganizować pracę tak, by osoba niezaszczepiona wykonywała zadania określone w umowie o pracę w sposób nie stwarzający zagrożenia ewentualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 innych osób. Pracodawca może również rozwiązać stosunek pracy z niezaszczepionym pracownikiem, należy jednak mieć na uwadze, że podejmowane przez pracodawcę działania nie mogą narazić go na zarzut dyskryminacji lub nierównego traktowania pracowników.