- COVID-19
- 5 min czytania
Kolejne zmiany dla pracowników i pracodawców w związku z aktualizacją przepisów dot. epidemii COVID-19
W wyniku Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii po raz kolejny zmieniły się przepisy związane z kwarantanną czy też wypłatą świadczeń chorobowych.
- 29 października 2020
- 5 min czytania
Czego dotyczą zmiany?
Zmiany, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23.10.2020 r. (Dz. U. poz.1871), weszły w życie 24 października i obejmują następujące zagadnienia:
- Sanepid nie wydaje już decyzji dot. skierowania na kwarantannę.
- Likwidacja obowiązkowej kwarantanny współdomowników.
- Wypłata świadczeń chorobowych odbywa się na podstawie danych o osobie objętej kwarantanną lub izolacją domową przekazanych przez ZUS bezpośrednio na profile płatników.
- Osoba z pozytywnym wynikiem testu automatycznie kierowana jest na izolację domową, chyba że została skierowana do izolatorium lub szpitala.
- Dopuszczone zostały spotkania zawodowe i służbowe bez limitów uczestników.
Decyzje sanepidu odnośnie kwarantanny
Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (w przypadku kwarantanny dziecka), pracownik miał obowiązek dostarczenia do płatnika zasiłku decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po zmianach, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane samodzielnie z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji. Spodziewany termin wdrożenia usprawnienia, czyli de facto publikacji informacji pozyskanych z EWP na kontach PUE planowany jest na pierwsze dni listopada – o szczegółach informował będzie ZUS.
Zgodnie z nową regulacją osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom dane o kwarantannie lub izolacji na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek.
Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska
Kwarantanna współdomowników
Do tej pory osoba, która miała bliski kontakt z osobą zakażoną kierowana była na 10-dniową kwarantannę. Oprócz osoby „z bezpośredniego kontaktu” obowiązkową kwarantanną domową obejmowani byli też automatycznie wszyscy domownicy.
Po zmianie rozporządzenia Rady Ministrów kwarantannie podlega tylko ta osoba, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Osoby wspólnie zamieszkujące gospodarstwo domowe – nie zostają nią objęte.
Prawo jednak nie działa wstecz zatem osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed 24 października kontynuują ją na wcześniejszych zasadach.
Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani kwarantannie domowej z tytułu wspólnego zamieszkiwania z osobą zakażoną Covid 19. W tym wypadku ubezpieczony wypełnia oświadczenie.
Szczegółowe informacje o zasadach odbywania kwarantanny i izolacji znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Świadczenia w trakcie kwarantanny
Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego). Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym.
Więcej na temat świadczeń przeczytasz w artykule Kwarantanna a wynagrodzenie.
1. Podstawą wypłaty osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych, o której mowa w § 3a ust. 4, za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, jest informacja w systemie, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia bezpłatnie informację, o której mowa w ust. 1, płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.
3. W przypadku nieprzekazania płatnikowi składek informacji w sposób określony w ust. 2, osoba, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, składa pracodawcy albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, określonego w odrębnych przepisach, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
§ 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758, 1797, 1829 i 1871)
Spotkania i zebrania służbowe bez limitów uczestników
Jednym z wyjątków od zakazu – dość kontrowersyjnym – są spotkania lub zebrania służbowe, bez określenia liczby uczestników.
Ważne!
- w trakcie kwarantanny nie można zmienić miejsca pobytu,
- spacery z psem, wyjście do sklepu lub do lekarza są zakazane,
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może Cię wcześniej zwolnić z kwarantanny,
- za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tysięcy złotych.
Pracownicy, którzy skierowani zostali na kwarantannę lub są objęci izolacją domową powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.