- Aktualności
- HR Detektyw
- 9 min czytania
HR Detektyw #13 – monitoring nowości i zmian
Najświeższe informacje ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków - nowości w orzecznictwie, nowości w interpretacjach i stanowiskach resortowych. Zapraszamy na kolejne wydanie serii "HR Detektywi".
- 6 listopada 2020
- 9 min czytania
#News1 ▪️ Kwarantanna dla domowników osoby zakażonej koronawirusem
W dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z jego postanowieniami od 3 listopada 2020 r. obowiązuje przepis dotyczący obowiązkowej kwarantanny dla domowników osoby zakażonej koronawirusem.
Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Wyjątek! Jeżeli domownik odbywa kwarantannę, bo spotkał się z kimś zakażonym, pozostali domownicy nie są objęci kwarantanną!
Od 26 października br. osoba skierowana na test na obecność wirusa Sars-Cov-2 jest zobowiązana na mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania na badania. Kwarantanna jest zawieszana na czas dojazdu do punktu medycznego, pobrania materiału biologicznego do badania i powrotu do miejsca zamieszkania.
Kwarantanny nie stosuje się wobec „ozdrowieńców”, tj. osób, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Jeżeli takie osoby zamieszkują z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem nie są poddane izolacji ani kwarantannie, gdyż nabyły na wirusa czasową odporność.
Wynagrodzenie lub należne świadczenia (w związku z kwarantanną z powodu stwierdzenia Sars-Cov-2 u domownika) przysługują na podstawie oświadczenia przedstawionego pracodawcy lub innemu podmiotowi zobowiązanemu do ich wypłaty.
Oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny zawiera:
- imię i nazwisko ubezpieczonego;
- numer PESEL ubezpieczonego, jeżeli go posiada;
- informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia;
- dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2;
- podpis ubezpieczonego.
Zgodnie z nowymi regulacjami podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego dla osoby opiekującej się objętym kwarantanną dzieckiem lub inną osobą bliską jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
#News2 ▪️ Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, ma prawo do płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikom w okresie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
§ 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.
Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy mogą być udzielone jednorazowo lub w częściach. Nie można ich jednak wykorzystać w dniu wolnym od pracy. Udzielane są na wniosek pracownika, a pracodawca nie może odmówić ich udzielenia.
Jeśli pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę ma już nową pracę, dni wolne nie będę mu przysługiwały.
Z dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie może skorzystać pracownik, który sam dokonał wypowiedzenia, albo umowę z nim rozwiązano za porozumieniem stron.
#News3 ▪️ Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń,
deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1940).
Nowe rozporządzenie zmienia wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR i PIT-11. Zmienione formularze mają zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r.
Zmiany we wzorach deklaracji podatkowych wynikają z:
- aktualizacji podstawy prawnej (PIT-4R, PIT-8AR i PIT-11),
- zmian w przepisach wynikających z przepisów dotyczących sytuacji pandemicznej i walką z COVID-19 (PIT-4R w części D.2, PIT-8AR w części D),
- zmian w związku z wdrażaniem programu PPK (PIT-8AR w części C wiersz od 25-30),
- obowiązywania zwolnienia podatkowego dla osób do 26 roku życia przez cały rok podatkowy 2020, a nie przez część roku podatkowego jak to miało miejsce w 2019 roku znajdujących się w pierwszym progu podatkowym (PIT-11 w części E).
Za prawidłowe uznaje się złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach) uzyskanych (poniesionych) na dotychczasowych wzorach formularzy.
Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 18 listopada br.
#News4 ▪️ Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy
W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do lat 8 przysługuje zwolnienie z pracy na czas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem oraz prawo do zasiłku opiekuńczego.
Na konferencji w dniu 4 listopada, Rząd przedstawił nowe obostrzenia w związku z rosnącą liczbą zachorowań.
Nauka zdalna dla uczniów klas IV-VIII będzie kontynuowana, a od 9 listopada obejmie również pozostałych uczniów czyli klasy I-III szkół podstawowych. Opieka w przedszkolach i w żłobkach pozostaje bez zmian.
W związku z zamknięciem szkół ponownie uruchomiony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
“W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br.”– cyt. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni, tj. od 9 do 29 listopada 2020 r.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach i przysługiwać będzie w przypadku:
- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% wynagrodzenia za każdy dzień sprawowania opieki. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 listopada br.
#News5 ▪️ Dyżury medyczne pielęgniarek i położnych
W ramach zmian do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadzono przepis art. 47a stanowiący, że w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej dotyczące instytucji dyżuru medycznego stosuje się do pracowników wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych zatrudnionych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę.
Oznacza to, że we wskazanym okresie m. in. pielęgniarki i położne posiadające wykształcenie średnie mogą pełnić dyżury medyczne, a wynagrodzenie za pełnienie dyżuru będzie ustalane na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników wykonujących zawód medyczny posiadających wyższe wykształcenie.
News przesłany przez Panią Annę – Dziękujemy!
#News6▪️Urzędy administracji publicznej skierowane do pracy zdalnej
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1931) pracownicy administracji publicznej skierowani zostali do pracy zdalnej. Nowo dodany § 24a precyzuje, iż urzędnicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujący zadania o charakterze publicznym świadczyć mają pracę w formie zdalnej do 4 grudnia 2020 r. Zasady te nie obowiązują jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.
W dalszym ciągu natomiast obowiązują zasady wynikające z art. 3 specustawy w sprawie COVID-19. Praca zdalna może być zlecona, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do świadczenia pracy w trybie zdalnym i pozwala na to rodzaj pracy.
Zobacz więcej w moim artykule “Obowiązek pracy zdalnej od 3 listopada 2020 r.“
#News7 ▪️ Chcę zostać HR Detektywem!
Dołącz do ekipy poszukiwaczy ciekawostek ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków! Czy Twoją tajną mocą jest śledzenie nowości w orzecznictwie i zmian w obowiązujących przepisach? A może z uporem maniaka śledzisz prace toczące się w rządowych instytucjach?
Wyniki Twoich poszukiwań prześlij na adres: hrdetektywi@monikasmulewicz.pl
Skontaktuj się z nami i daj się poznać tysiącom Czytelników mojego bloga!