Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

Okres wypowiedzenia. Jeden miesiąc czy już trzy?

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia? Ile wynosi okres wypowiedzenia? Jak ustalić staż pracy potrzebny do określenia okresu wypowiedzenia? Przeczytaj!

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
21 lutego 2024

Przyznaję, kadry to trudny temat. Proszę o pomoc. Na prośbę zarządu muszę sprawdzić okres wypowiedzenia osób zatrudnionych w moim zespole. Utknąłem przy tym przypadku – pracownik zatrudniony 01.12.2023 r. Kiedy wchodzi w 3 miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jeśli (hipotetycznie) pracownik złoży wypowiedzenie 01.10.2026 to ma jeszcze 1 miesięczny okres wypowiedzenia czy już 3 miesięczny? Czy 30 listopada upływają 3 lata zatrudnienia i wchodzi 3-miesięczny okres zatrudnienia?
Napisał do mnie Marek [imię zmienione], początkujący przedsiębiorca ze start-upu z branży medycznej, czytelnik mojego bloga. Z chęcią odpowiem, ponieważ z tym problemem często borykają się początkujący specjaliści ds. kadr i płac.

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy oraz okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. W przypadku umowy na okres próbny okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu na jaki została ona zawarta i wynosi: 

  • 3 dni robocze jeśli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni 
  • 1 tydzień jeśli okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie 
  • 2 tygodnie jeśli umowa została zawarta na 3 miesiące. 

W przypadku umów na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia jest uzależniony od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio: 

  • 2 tygodnie jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy 
  • 1 miesiąc – jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy 
  • 3 miesiące – jeśli pracownik pozostawał w zatrudnieniu co najmniej 3 lata  

Okres wypowiedzenia nie może być krótszy od okresów ustanowionych przez Kodeks pracy. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby strony w umowie ustaliły, że będzie on dłuższy niż ten wynikający z ustawy. Wydłużenie okresu wypowiedzenia jest możliwe w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie (art. 36 §5 kp). Wówczas okres wypowiedzenia przy zatrudnieniu do 6 miesięcy może zostać wydłużony do 1 miesiąca, a przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 6 miesięcy do 3 miesięcy.

Katarzyna Przywara, Specjalistka ds. kadr i płac

Jak ustalić staż pracy potrzebny do określenia okresu wypowiedzenia? Sprawdź pułapki!

Warto tu podkreślić, że przy ustalaniu stażu pracy należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami, jeśli takie wystąpiły, a także rodzaj wcześniej zawieranych umów. Może się zatem okazać, że pracownik, który podejmuje ponownie zatrudnienie u tego samego pracodawcy, ma od samego początku tego zatrudnienia 1-miesięczny, czy nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Również w przypadku zmiany pracodawcy na skutek przejęcia zakładu pracy lub jego części w trybie art. 231 k.p. okres zatrudnienia przed przejęciem wlicza do stażu pracy u nowego pracodawcy. 

Okres wypowiedzenia wliczany jest do okresu zatrudnienia pracownika (stażu pracy), który determinuje długość wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Jeśli w trakcie okresu wypowiedzenia staż pracy pracownika przekroczy 3 lata zastosowanie będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Ewelina Wocka, Specjalistka ds. kadr i płac

Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który długotrwale choruje? Sprawdź procedurę i podstawy prawne!

Kiedy następuje zmiana długości okresu wypowiedzenia? Praktyczny przykład

Zasady określone przez ustawodawcę wpływają na ustalanie okresów wypowiedzenia i moment, w którym następuje zmiana ich długości. Użycie sformułowania „zatrudniony na najmniej 6 miesięcy”, czy „co najmniej 3 lata” oznacza, że zmiana długości okresu wypowiedzenia następuje z upływem tego okresu, czyli w dniu, w którym mija odpowiednio 6 miesięcy lub 3 lata zatrudnienia. Skutkiem tego możliwa jest sytuacja, w której pracownik w dniu zaplanowanego rozwiązania umowy z upływem krótszego okresu wypowiedzenia, nabędzie prawo do dłuższego okresu. Wtedy należy zastosować już ten dłuższy okres wypowiedzenia.

O długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 kp) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 kp). Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 roku, sygnatura: I PKN 34/99:
Wypowiedzenie w dniach przyjmuje się ze datę początkową należy uznać dzień następujący po dniu złożenia wypowiedzenia. Zatem za dzień roboczy uznaje się dni od poniedziałku do soboty. Okres wypowiedzenia umowy o pracę ustalony na 3 dni kończy się z upływem ostatniego dnia roboczego.
Wypowiedzenie w tygodniach początek jest liczony od najbliższej niedzieli następującej po dniu złożenia wypowiedzenia i kończy się zawsze w sobotę.
Wypowiedzenie w miesiącach : będzie on obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego i skończy się z ostatnim dniem kolejnego miesiąca kalendarzowego. Przy czym za początek uznaje się nie miesiąc, w którym złożono wypowiedzenie, lecz następny.

Katarzyna Przywara, Specjalistka ds. kadr i płac

Jak sprawiedliwie i zgodnie z prawem dobierać osoby, które dotknie redukcja zespołu? Sprawdź kryteria redukcji personelu!

Przykład rozwiązania umowy o pracę z wydłużonym okresem wypowiedzenia

Dla zilustrowania tego posłużmy się przykładem: pracownik został zatrudniony 1 marca 2021 roku i obecnie ma umowę na czas nieokreślony. Pracodawca podjął decyzję o wypowiedzeniu mu umowy i zamierza wręczyć pracownikowi wypowiedzenie. Intencją pracodawcy jest, aby umowa uległa rozwiązaniu z zastosowaniem jeszcze jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji powinien dokonać wypowiedzenia najpóźniej w grudniu i wskazać jako dzień rozwiązania umowy 31 stycznia 2024 r.   

Jeżeli pracodawca wręczyłby wypowiedzenie już w styczniu i wskazał dzień zakończenia umowy na 29 lutego 2024 r., wypowiedzenie odbyłoby się w sposób nieprawidłowy. Z dniem 29 lutego 2024 r. upływają bowiem 3 lata zatrudnienia i w tym dniu pracownik nabywa prawo do dłuższego, 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Dlatego wręczając wypowiedzenie w styczniu, pracodawca powinien od razy zastosować dłuższy okres wypowiedzenia, a umowa rozwiąże się dopiero na koniec kwietnia 2024 r. 

Do stażu zakładowego przyjmuje się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, bez względu na przerwy między nimi. Tak też wynika z uchwały Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn.akt III PZP 20/02. Okresy zatrudnienia ulegają zsumowaniu również w przypadku, kiedy obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego. Wynika to wprost z art. 36 §1(1) kp. Warto również przywołać fragment z wyroku Sądu Najwyższego (SN z 11.05.1999 r., I PKN 34/99), który stanowi: „Nie ma żadnego uzasadnienia prawnego, założenie, że staż zatrudnienia u danego pracodawcy znaczy co innego niż okres trwający od chwili nawiązania stosunku pracy do jego ustania (rozwiązania), które w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia”. Okres wypowiedzenia jest zatem wliczany do zakładowego stażu pracy. Przy ustalaniu zakładowego stażu pracy, aby określić długość okresu wypowiedzenia, bierzemy pod uwagę również okres wypowiedzenia tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1979 r., sygn. akt I PZP 33/78). Staż zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia, trwa do końca rozwiązania umowy, a nie do dnia jego rozpoczęcia (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11).

Anna Tusińska, Kierownik ds. kadr i płac

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 17.10.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 17.10.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR

  • Start: 17.10.2024
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
6750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 17.10.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 17.10.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

dla wymagających

Akademia Inspektora Ochrony Danych

  • Start: 26.09.2024
  • 4 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź
Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 17.10.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 17.10.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR

  • Start: 17.10.2024
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
6750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 17.10.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 17.10.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

dla wymagających

Akademia Inspektora Ochrony Danych

  • Start: 26.09.2024
  • 4 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.