- Aktualności
- HR
- Kadry
- 2 min czytania
Polubowne sposoby rozwiązywania sporów pracowniczych
Zazwyczaj spory pomiędzy pracownikiem a pracodawcą rozwiązywane są przez sąd pracy. Jednak aby uniknąć tego długiego i żmudnego procesu możliwe jest polubowne rozwiązanie sporu poprzez: postępowanie przed komisją pojednawczą, ugodę pozasądową, mediacje i ugodę sądową.
- 10 września 2021
- 2 min czytania
Zgodnie z art. 243 Kodeksu pracy, pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy poprzez:
Postępowanie przed komisją pojednawczą
Zgodnie z art. 242 § 2 Kodeksu Pracy przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Zgodnie z art. 244 Kodeksu pracy w celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze. Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników.
Komisja rozpatruje postępowanie pojednawcze w 3-osobowym zespole. Jeśli strony dojdą do porozumienia, ugoda zostaje sporządzona przez pracodawcę, pracownika oraz członków zespołu rozpatrującego sprawę. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, komisja na wniosek pracownika przekazuję sprawę do sądu pracy.
Ugodę pozasądową
Ugoda pozasądowa może być zawarta przez pracodawcę i pracownika w dowolnym czasie. Ugoda może być zawarta osobiście pomiędzy stronami lub z udziałem profesjonalnych pełnomocników. Ugoda powinna być zawarta na piśmie. W przypadku braku realizacji postanowień przez którąś ze stron, sprawa może zostać skierowana na drogę sądową.
Mediacje
Strony mogą zostać skierowane na mediacje przez sąd na każdym etapie postępowania. Mediację prowadzi się na podstawie postanowienia sądu albo umowy o mediację. W umowie o mediację strony określają przedmiot mediacji, osobę mediatora albo sposób wyboru mediatora. Ugoda zawarta przed mediatorem musi zostać zatwierdzona przez sąd.
Ugodę sądową
Do zawarcia ugody sądowej może dojść na każdym etapie postępowania sądowego. Ugoda sądowa jest ugodą w rozumieniu art. 917 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego. Ugoda sądowa stanowi tytuł egzekucyjny, a po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym.