- Aktualności
- HR Detektyw
- Kadry
- 2 min czytania
Praca zdalna i kontrola trzeźwości możliwa jeszcze w tym roku? 3 miesięczne vacatio legis jest realne!
Ważna wiadomość! Uchwalenie przez Sejm zmian w Kodeksie pracy dot. wdrożenia pracy zdalnej jako rozwiązania stałego oraz prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników na obecność w organizmie alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu jest możliwe jeszcze pod koniec września bieżącego roku! Sprawdź status prac legislacyjnych!
- 15 września 2022
- 2 min czytania
Status prac legislacyjnych
Kancelaria Wojewódka i Wspólnicy, Partner merytoryczny Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i ZZL, informuje o statusie prac legislacyjnych, które toczą się wokół umożliwienia pracodawcom wprowadzenia prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu oraz wdrożenia regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego.
Dr Marcin Wojewódka, doradca Prezesa Pracodawców RP, uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji, która omawiała projekty dot. pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Celem spotkania było m.in. wysłuchanie strony społecznej,
W naszej ocenie możliwe jest, że Sejm uchwali przedmiotowe przepisy jeszcze pod koniec września 2022 roku, tak, żeby trafiły one do Senatu, a następnie do Prezydenta jeszcze do końca października 2022 roku. Powinno być możliwe wprowadzenie 3 miesięcznego vacatio legis przynajmniej w stosunku do części przepisów.
dr Marcin Wojewódka
Przeczytaj pełną informację prawną opracowaną przez ekspertów Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy i dowiedz się, kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie zmian w Kodeksie pracy:
Podsumowanie zmian w Kodeksie pracy
Przypomnijmy, iż w kontekście prewencyjnej kontroli trzeźwości, pracodawca będzie miał możliwość jej przeprowadzenia tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Skorzystanie z tego rozwiązania będzie możliwe m.in. po wcześniejszym określeniu w przepisach wewnątrzzakładowych grupy lub grup pracowników podlegających kontroli oraz sposobu jej przeprowadzania, a także do zachowania odpowiednich zasad przetwarzania danych osobowych pracowników w związku z kontrolą. Pracodawca będzie używał metod niewymagających badania laboratoryjnego.
Najważniejsze zmiany związane ze świadczeniem pracy w trybie home office odnoszą się do kosztów pracy zdalnej – pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi niezbędnych do jej wykonywania, a także pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do świadczenia pracy. Więcej o tym, w jakim kierunku zmierza projekt nowelizacji Kodeksu pracy przeczytasz tutaj:
Praca zdalna i kontrola badania trzeźwości pracowników – szczegóły