- Aktualności
- Kadry
- 5 min czytania
Praca zdalna podczas kwarantanny i izolacji
W dalszym ciągu tematem nr 1 jest COVID-19. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia każdego dnia przybywa kilkanaście tysięcy osób zakażonych.
- 30 listopada 2020
- 5 min czytania
W ostatnich tygodniach praca zdalna podczas izolacji i kwarantanny budziła wiele kontrowersji. Praca zdalna na kwarantannie została już uregulowana prawnie. Rządzący ostatnio pochylili się również nad kwestią pracy zdalnej podczas izolacji domowej.
Dotychczas ZUS oraz PIP prezentowali ostrożne lecz różne stanowiska w tym zakresie … być może wkrótce problem ten się rozwiąże.
Moje stanowisko na temat pracy zdalnej podczas izolacji mogliście poznać kilka tygodni temu. Pisałam o tym w artykule Czy na kwarantannie i izolacji można pracować?
Co to jest izolacja domowa podczas epidemii koronawirusa
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie.
Izolacja domowa to odosobnienie osoby, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zakażenie SARS-CoV-2, ale objawy choroby są na tyle łagodne, że nie wymagają leczenia w szpitalu.
Jeśli pacjent przechodzi zakażenie bezobjawowo i został skierowany na izolację domową a lekarz rodzinny nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji nastąpi po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu.
Praca zdalna na kwarantannie
Za okres trwania kwarantanny przysługuje wynagrodzenie za czas choroby od pracodawcy lub zasiłek chorobowy z ZUS. Jeśli natomiast pracownik wykonuje pracę zdalną podczas kwarantanny, nie przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy, a zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Pisałam o tym w artykule Kwarantanna, a wynagrodzenie.
3 listopada 2020 r. prezydent podpisał ustawę z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19, w której m.in. dodany został przepis, zgodnie z którym w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą – za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego – świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.
Tryb podjęcia pracy zdalnej podczas kwarantanny określił art. 4h specustawy:
1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.
2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie kwarantanny, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Praca zdalna podczas izolacji
W środę 25.11 do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest dopuszczenie pracy zdalnej w okresie izolacji domowej.
Zgodnie z projektowanym rozwiązaniem w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ma zostać dodany art. 4ha i art. 4hb w brzmieniu:
Art. 4ha. 1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8.
2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 1974 r. – Kodeks pracy, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Art. 4hb. Za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 1974 r. – Kodeks pracy, albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Podobnie jak w przypadku pracy w trakcie kwarantanny, także w przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych, pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Pobierz wniosek wniosek pracownika o możliwość świadczenia pracy w formie pracy zdalnej w warunkach domowych podczas obowiązkowej kwarantanny/izolacji domowej:
Pobierz oświadczenie pracownika o odbyciu obowiązkowej kwarantanny / izolacji w warunkach domowych w celu uzyskania świadczeń chorobowych w związku z niewykonywaniem pracy
Aktualizacja z dnia 5 grudnia 2020 r.
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie w dniu 5 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2157).