- Aktualności
- 4 min czytania
Pracodawca sprawdzi szczepienie przeciw COVID-19 – pozytywna ocena rządu
Poselski projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 uzyskał pozytywną opinię rządu. Czy pracodawcy czekają na projektowane zmiany?
- 20 stycznia 2022
- 4 min czytania
Komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846).
Rząd pozytywnie ocenia poselski projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy. Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć bowiem możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy.
Stanowisko rządu wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846)
Pracodawca może żądać informacji o szczepieniu
Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2:
1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, jeżeli jest to niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, pracodawca może żądać od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem.
Art. 3 projektowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19
2. Z obowiązku podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem, zwolniony jest pracownik, który przedstawi unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Testy finansowane ze środków publicznych
Według założeń projektowanej ustawy pracownicy lub osoby, które pozostają w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą będą mogły wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowane ze środków publicznych. W informacji prasowej rząd wskazuje, że uzasadnienie poselskiego projektu powinno zostać uzupełnione o przepis wskazujący, że źródłem finansowania dodatkowych wydatków związanych z zakupem i umożliwieniem wykorzystania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 będą środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (ok. 1 mld zł rocznie).
Pracodawca może dokonać zmian w organizacji pracy
Pracodawca będzie mógł dokonać znaczących zmian w organizacji pracy przedsiębiorstwie, w tym zmienić systemy lub rozkłady czasu pracy, a także delegować pracowników lub osoby, które pozostają z nim w stosunku cywilnoprawnym, do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy. Dotyczyć to będzie osób, które przekazały pracodawcy informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji wirusa SARS-CoV-2. Chodzi także o osoby, które posiadają pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Jeżeli pracownik nie przekaże informacji, o których mowa w ust. 1 lub 2, pracodawca może:
Art. 3 pkt. 9 projektowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19
1) dokonać zmiany organizacji pracy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w tym sposobu wykonywania pracy przez pracowników;
2) dokonywać zmian w systemach lub rozkładach czasu pracy pracowników;
3) powierzyć pracownikowi wykonywanie innego rodzaju pracy za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, nie niższym niż dotychczasowe.
Brak ograniczeń dla zaszczepionych
Przedsiębiorstwa, które zatrudniać będą wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z których usług korzystają osoby o takim samym statusie zdrowotnym, nie będą podlegały ograniczeniom wprowadzanym w związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego:
Nie podlega ograniczeniom, zakazom, obowiązkom i nakazom, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 4 pkt 3 i 4 oraz art. 46b pkt 1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069 i 2120) podmiot, który wykonuje działalność na rzecz osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem lub unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Art. 5 pkt. 1 projektowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19