- Aktualności
- Kadry
- 3 min czytania
Zawieszenie zwolnień z powodu absencji chorobowej
Do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
- 16 kwietnia 2021
- 3 min czytania
Proponowane zmiany
Projekt zakłada dodanie do ustawy o COVID-19 nowego przepisu, który uniemożliwia pracodawcy zwolnienia pracownika z powodu jego absencji chorobowej w trakcie pandemii koronawirusa.
Na gruncie obowiązujących przepisów w Kodeksie pracy cały czas obowiązuje zapis, który umożliwia pracodawcy zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej absencji chorobowej.
Art. 53 § 1 brzmi następująco:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Według powyższego przepisu, po upływie okresów ochronnych, których długość uzależniona jest od stażu pracy, pracodawca może zwolnić pracownika.
Klub parlamentarny Lewicy chce za pomocą nowelizacji wzmocnić pozycję pracowników chce naprawić tę sytuację i proponuje dostosowanie Kodeksu pracy do czasu pandemii COVID-19 poprzez zawieszenie zwolnień z powodu absencji chorobowej w czasie pandemii.
Posłowie proponują również:
- 100% wynagrodzenia na „chorobowym”,
- do 3 dni L4 na podstawie oświadczenia pracownika.
Zdaniem posłów Lewicy, proponowane zmiany mają nie tylko na celu ochronę praw pracowniczych, ale także spowolnienie tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Często bowiem zdarza się tak, że pracownicy w obawie przed zwolnieniem na podstawie ww. artykułu stawiają się w zakładzie pracy, pomimo występowania u nich objawów chorobowych, tym samym stanowiąc zagrożenie dla otoczenia.
“Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby osoby chore zostawały w domu”. Nie może być tak, że pracownicy i pracownice są za chorobę, za pandemię karani” – powiedziała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Proponowane zmiany nie zostały poddane konsultacjom społecznym. Według projektu nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jeśli ustawodawca jest taki opiekuńczy to może dla wyrównania przywilejów za czas nieprzerwanego zwolnienia mógłby wprowadzić zasadę proporcjonalnego pomniejszenia urlopu za czas długotrwałej choroby, takie WIN-WIN?