- Kadry
- 3 min czytania
Zwolnienie dyscyplinarne
Istnieje kilka sposobów rozwiązywania umów o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić wskutek porozumienia stron, wypowiedzenia albo rozwiązania bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
- 10 listopada 2021
- 3 min czytania
Zasadnicza różnica między zwolnieniem dyscyplinarnym a innym rodzajem zwolnienia polega na tym, że zwolnienie dyscyplinarne odnosi skutek natychmiastowy, tj. już z chwilą złożenia oświadczenia pracownikowi. Jest zatem bardzo dotkliwym dla pracownika sposobem zakończenia stosunku pracy.
Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (np. utrata prawa jazdy, które jest niezbędne do wykonywania obowiązków pracowniczych).
Do ciężkich naruszeń podstawowych obowiązków pracowniczych zgodnie z orzecznictwem sądowym należą:
- przebywanie w miejscu i w czasie pracy w stanie nietrzeźwości,
- stałe i nieuzasadnione zaprzestanie przez pracownika wykonywania obowiązków służbowych zawartych w umowie o pracę tzw. porzucenie pracy,
- przywłaszczenie lub zniszczenie mienia pracodawcy,
- zakłócanie spokoju i porządku w miejscu pracy.
Przestępstwo stanowiące powód zwolnienia dyscyplinarnego musi być oczywiste lub zostać stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. Przestępstwo jest oczywiste gdy pracownik zostanie przyłapany na gorącym uczynku. Należy pamiętać, że pracodawca jest ograniczony czasowo w kwestii rozwiązania umowy o pracę w tym trybie.
Zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
W każdym z powyższych przypadków, umowa formalnie musi zostać rozwiązana przez pracodawcę na piśmie. Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę poprzez oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Natychmiast i bez wypowiedzenia można zwolnić osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Nie liczy się typ umowy, czyli to, czy pracujesz na cały czy na część etatu. Nie jest też istotne czy umowa zawarta jest na czas określony, nieokreślony czy na okres próbny.
Oświadczenie powinno zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę,
- dane pracodawcy i pracownika,
- datę zawarcia umowy,
- konkretną i sprawdzalną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia,
- podpis jako pracodawcy,
- pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do Sądu Pracy.
Zgodnie z art. 264 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje możliwość odwołanie się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jeśli pracownik dowiedzie swoich racji, sąd może zdecydować o przywróceniu go do pracy na to samo lub równoległe stanowisko, a pracodawca będzie musiał wykonać ten wyrok.