- HR-owe koło ratunkowe
- Koło ratunkowe
- Urlopy
- 2 min czytania
HR-owe koło ratunkowe: ekwiwalent za niewykorzystany w danym roku urlop weterana
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!
- 28 września 2021
- 2 min czytania
Niewykorzystany w danym roku urlop weterana (5 dni) nie przechodzi na rok następny. A czy w momencie zwalniania pracownika wypłacamy mu za ten urlop ekwiwalent, jeśli w danym roku jeszcze z niego nie skorzystał?
Odpowiedź:
Urlopu dodatkowego dla weteranów w wymiarze 5 dni, udziela się na takich samych zasadach, jak urlopu dodatkowego dla niepełnosprawnych.
Należy więc postępować następująco: dodać urlop dodatkowy 5 dni do urlopu pracownika i do tak obliczonego podwyższonego wymiaru stosować przepisy k.p. o udzielaniu urlopów wypoczynkowych.
W przypadku umów terminowych (zatrudnienia tylko przez część roku) udziela się urlopu proporcjonalnego od urlopu w wymiarze 26 dni (20 dni) 5 dni.
W sytuacji, gdy stosunek pracy z weteranem ulega rozwiązaniu w ciągu roku, zastosowanie znajduje zasada proporcjonalności (art. 1551 k.p.).
Gdy weteran zatrudniony jest na część etatu, wymiar jego urlopu (czyli 26 dni/20 dni 5 dni) jest proporcjonalny do wymiaru jego czasu pracy. Wymiar urlopu (26 dni/20 dni 5 dni) powinien być pomniejszany za czas przebywania np. na urlopie bezpłatnym trwającym przynajmniej miesiąc.
W przypadku udzielania dodatkowego urlopu również obowiązuje zasada, że za jeden dzień urlopu uważa się 8 godzin.
W przypadku, gdy pracownik weteran nie wykorzystał w całości lub w części przysługującego mu urlopu dodatkowego, to urlop ten przepada. Obowiązuje bowiem zasada, że jego wykorzystanie następuje w roku w którym pracownik nabył do niego prawo. W ślad za tym również pracodawca nie wypłaca również ekwiwalentu za niewykorzystany urlop weterana.