- Aktualności
- HR Detektyw
- Płace
- 2 min czytania
Monika Smulewicz dla wyborcza.biz. Ile zwrócić pracownikowi za home office?
Jak obliczyć wysokość zwrotu kosztów dotyczących wykonywania pracy zdalnej? Sprawdź komentarze ekspertów!
- 16 lutego 2023
- 2 min czytania
7 kwietnia 2023 r. To data, która wzbudza cały wachlarz emocji w polskich firmach. Tego dnia bowiem należy rozpocząć stosowanie przepisów ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wdrażającej pracę zdalną jako rozwiązanie stałe.
Do obowiązków pracodawców należy teraz opracowanie zasad wykonywania pracy zdalnej w przepisach wewnątrzzakładowych lub w porozumieniu z pracownikiem, które obejmować powinny m.in.:
- określenie grupy lub grup pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną,
- zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej;
- zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu.
Jak ustalić kwoty zwrotu kosztów pracy zdalnej dla pracowników? Na to pytanie odpowiadam wraz z dr Marcinem Wojewódką, wspólnikiem zarządzającym kancelarią Wojewódka i Wspólnicy w komentarzu dla wyborcza.biz.
Z treści przepisów wynika, że praca zdalna ma być wykonywana co do zasady na podstawie uzgodnienia między pracownikiem a pracodawcą. Od tej zasady przewidywane są wyjątki.
dr Marcin Wojewódka
Z moich wyliczeń wynika, że zwrot wyniesie 30 groszy za godzinę pracy. W przypadku ośmiogodzinnego dnia pracy wychodzi więc 2,4 zł dziennie, co w przypadku 21 dni roboczych daje 50 zł miesięcznie.
Monika Smulewicz