- Aktualności
- 2 min czytania
Powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego!
Opublikowanym w dniu 16 grudnia 2021 r. rozporządzeniem Rady Ministrów wznowiono od 20 grudnia do 9 stycznia dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci w wielu do 8 roku życia.
- 20 grudnia 2021
- 2 min czytania
W związku z wprowadzaniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich, rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poniżej opisujemy komu i na jakich zasadach będzie przysługiwało to świadczenie.
Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w okresie funkcjonowania szkół w trybie nauki zdalnej.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu zasiłku opiekuńczego przyznawanego na ogólnych zasadach.
Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia; wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem w wieku:
- do lat 8,
- do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli jest drugi rodzic lub współmałżonek, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej.
Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.
Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy wypełnić nowe oświadczenie „Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie nauki zdalnej od 20 grudnia br. do 9 stycznia 2022 r.”. Stare wnioski nie będą akceptowane przez ZUS.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zapewnić rodzicom i opiekunom możliwość sprawowania opieki nad dziećmi w czasie funkcjonowania szkół w trybie nauki zdalnej.
Podstawa prawna: (Dz.U. poz. 2331)
Źródło: zus.pl