- Płace
- 2 min czytania
Wynagrodzenie za pracę – kiedy dokonujemy wypłaty?
Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika. Wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i istotnym warunkiem umowy o pracę.
- 8 października 2018
- 2 min czytania
Wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane nie rzadziej niż raz w miesiącu w stałym, z góry ustalonym terminie, niezwłocznie po ustaleniu jego wysokości (Art. 85 § 1 k.p.). Konkretny termin, w którym pracodawca będzie dokonywał wypłaty wynagrodzenia powinien być ustalony i wskazany jednoznacznie w układzie zbiorowym, regulaminie pracy (Art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.) lub w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia (Art. 29 § 3 k.p.).
Do kiedy wpłacamy wynagrodzenie za pracę?
Ostateczny termin wypłaty to 10 dzień następnego miesiąca kalendarzowego (Art. 85 § 2 k.p.). Przesunięcie wypłaty powinno mieć miejsce jedynie wtedy, kiedy wynagrodzenie jest uzależnione od wydajności lub ilości przepracowanych godzin. Nie ma zatem podstaw aby przesuwać termin w przypadku wynagrodzeń określonych w stałej stawce miesięcznej.
Powyższe zasady dotyczą nie tylko samego wynagrodzenia zasadniczego, ale również innych składników wynagrodzenia przysługujących za okresy miesięczne. Nie należy więc rozbijać wypłat poszczególnych składników na różne terminy. Jeśli mają miesięczny charakter powinny być wypłacane w tym samym terminie, maksymalnie do 10 dnia następnego miesiąca.
A co z wynagrodzeniem za nadgodziny?
Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych mogą być wypłacane w różnych terminach, w zależności od rodzaju przekroczenia, za które są one należne.
W przypadku dodatków za nadgodziny z przekroczenia dobowego termin powinien być tożsamy z terminem wypłaty tzw. normalnego wynagrodzenia za dany miesiąc (chyba, że pracodawca zadecyduje o rekompensacie w formie czasu wolnego). Podobnie postępujemy z innymi dodatkami miesięcznymi np. za pracę w porze nocnej, stażowymi czy funkcyjnymi.
Odmiennie należy podejść do dodatków za nadgodziny powstałe w wyniku przekroczenia normy średnio-tygodniowej lub za pracę w niedzielę i święta. O ile nadgodziny nie zostaną zrekompensowane czasem lub dniami wolnymi, wypłata następuje na koniec okresu rozliczeniowego.
A premie kwartalne i inne?
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne, roczne, nagrody jubileuszowe) wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (np. regulaminy wynagradzania lub układy zbiorowe).