- Aktualności
- Inne
- 4 min czytania
Jak zadbać o well-being finansowy pracowników?
Czy wiesz, że wg analiz PwC prawie 60 proc. pracowników odczuwa stres związany ze swoją sytuacją finansową? Skutkiem jest słabsza wydajność, zmniejszona koncentracja, nieobecności oraz chęć zmiany pracy. To z kolei przekłada się na realne straty organizacji. Jak zatem zadbać o zdrowie finansowe pracowników? Poznaj skuteczne sposoby.
- 21 marca 2022
- 4 min czytania
Zacznijmy od wyjaśnienia, co rozumiemy pod pojęciem well-being finansowy. Inaczej zdrowie finansowe (ang. financial wellness, financial well-being) to najprościej mówiąc sytuacja, kiedy pracownicy osiągają stan bezpieczeństwa finansowego i nie odczuwają stresu związanego z finansami. Radzą sobie z problemami finansowymi. Posiadają oszczędności na nieprzewidziane wydatki oraz poduszkę finansową. Mogą realizować swoje cele finansowe i podejmować decyzje pozwalające cieszyć się życiem.
Pandemia COVID-19, zmiany środowisk pracy, wzrost cen, wprowadzony Polski Nowy Ład tylko pogłębiają stres związany z pieniędzmi. Niestety niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego przekłada się na trudności w podejmowaniu decyzji, spadek efektywności w pracy oraz nieobecności. Finanse są jednym z najczęstszych powodów, dlaczego też zmieniamy pracę. Nowa firma to często najprostszy i najszybszy sposób na polepszenie swojej sytuacji finansowej. Dla organizacji oznacza to realne straty, które ponoszą każdego roku.
Czy w ogóle pracodawcę może obchodzić finansowa sytuacja pracownika? Czy poza wypłatą ustalonego wynagrodzenia i ewentualnych premii na czas powinien wkraczać na to terytorium? Czy to tylko pracownika sprawa zadbanie o swoje bezpieczeństwo finansowe? Nic bardziej mylnego. W sytuacji kryzysu, również tego finansowego, pracownicy szczególnie potrzebują wsparcia i organizacje powinny je zapewnić.
Pobierz bezpłatny e-book na temat well-beingu finansowego >
Krok 1 – Ustal, jakiego wsparcia finansowego potrzebują twoi pracownicy
Potrzeby i problemy finansowe pracowników różnią się w zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia. Jakie mogą mieć wyzwania finansowe osoby w twojej organizacji? Przydatne informacje można uzyskać z ankiet. Dodatkowo dział HR przechowuje dane pracowników dotyczące wieku, poziomu wynagrodzenia i statusu zatrudnienia, co może pomóc w identyfikacji różnych grup pracowników i ich potrzeb.
Krok 2 – Znajdź wsparcie w organizacji
Dowody naukowe pokazują, że niski poziom dobrostanu finansowego wpływa na zdrowie w postaci złego samopoczucia psychicznego, wyższego poziomu stresu i lęku oraz gorszego stanu zdrowia. To z kolei odbija się na produktywności w postaci gorszej wydajności pracy, krótkoterminowego podejmowania decyzji, zmniejszonej zdolności koncentracji i większej absencji. Działania na rzecz dobrobytu finansowego wcale nie muszą być kosztowne ani wiązać się z awansami i podwyżkami. Chodzi bardziej o usprawnienia i zmiany w zakresie działających już procesów.
Krok 3 – Podejmij działanie
Działania, które firmy mogą podjąć, aby polepszyć dobrobyt finansowy swoich pracowników są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Odpowiedni plan działania będzie zależał od rodzaju organizacji i profilu pracowników. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów w tej dziedzinie. Jednym z nich jest HappyMoney szkoła edukacji finansowej dla firm i ich pracowników. Oferuje gotowe programy edukacyjne online i przygotowane specjalnie według potrzeb konkretnej organizacji. Udziela także wsparcia strategicznego i projektuje rozwiązania z zakresu well-beingu finansowego.
Krok 4 – Monitorowanie i ocena skuteczności działań
Konieczne są monitorowanie i ocena skuteczności działań, aby zrozumieć, co działa, a co nie i dlaczego. Ankiety pracownicze to dobra metoda, aby się dowiedzieć (chroniąc prywatność pracowników), jak pracownicy odbierają inicjatywy mające na celu poprawę ich dobrobytu finansowego w organizacji.
Edukacja finansowa pracowników przekłada się na budowanie silnej kultury organizacyjnej oraz poprawę samopoczucia w pracy, co skutkuje wyższą efektywnością, skupieniem na pracy, kreatywnością, szukaniem rozwiązań oraz chęcią do działania. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo absencji, które najczęściej wynika ze złego samopoczucia i finansowego stresu pracowników.
Warto dbać o pracowników również w zakresie nowych kompetencji, takich jak finansowe. Pobierz bezpłatny e-book na temat dobrostanu finansowego w organizacji i dowiedz się, jak robić to lepiej.
W ebooku znajdziesz konkretne wskazówki, jak zadbać o well-being finansowy pracowników. Począwszy od opracowania strategii finansowej, aż do udoskonalenia tego co już robisz.
Czy Twoja firma wdrożyła działania wspierające well-being finansowy? Na czym polegają takie działania? Spotkajmy się i porozmawiajmy o strategii well-beingu finansowego w twojej organizacji. Miej wpływ na poczucie spokoju, bezpieczeństwa i szczęścia swoich pracowników!