- Aktualności
- 3 min czytania
Rynek pracy przyjazny rodzinie – projekt MRiPS promujący dobre praktyki na rzecz łączenia pracy z rodzicielstwem
Mam zaszczyt być dumną ambasadorką projektu "Rynek pracy przyjazny rodzinie" tworzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz koordynowanego przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej. Przeczytaj więcej o idei i dobrych praktykach promowanych w ramach tej inicjatywy.
- 12 grudnia 2022
- 3 min czytania
Firmy wspierają rodziców
W ramach projektu resortu pracy pt. “Rynek pracy przyjazny rodzinie” prowadzonych jest szereg działań związanych z identyfikacją dobrych praktyk oraz rozwiązań w ramach rynku pracy wspierającego rodziny. Jego głównym celem jest rozwijanie rynku pracy w taki sposób, aby Polacy mogli z powodzeniem godzić role zawodowe z życiem rodzinnym.
Celem działania będzie popularyzowanie najlepszych rozwiązań, a przez to wsparcie rozwoju rynku pracy przyjaznego rodzinie w Polsce.
Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej
Nowoczesne praktyki HR
Do udziału w projekcie zaproszonych zostało wiele wspaniałych, polskich firm, które od dłuższego czasu wdrażają w swoich organizacjach nowoczesne praktyki HR ułatwiające podejmowanie aktywności zawodowej rodzicom. Wśród nich znajdziesz inspirujące case study KGHM Polska Miedź – Spółka ta wdraża wiele narzędzi i praktycznych rozwiązań edukacyjnych, których celem jest wzmocnienie kompetencji wychowawczych rodziców. Przeczytaj więcej tutaj >
Jesteśmy przekonani, że warto promować rozwiązania szeroko praktykowane na świecie – tym bardziej, że nasza gospodarka oraz rynek pracy należy już do rynków rozwiniętych i jesteśmy na to gotowi. Rozpoczynamy dyskusję z biznesem na temat rozwijania rynku pracy w taki sposób, by Polacy mogli realizować swoje aspiracje w obszarze szczęśliwego życia rodzinnego. Chcemy promować firmy, które już dziś świadomie kształtują środowisko pracy przyjazne rodzinie i pokazują, że troska o ten aspekt życia pracowników zwiększa zaangażowanie pracowników i może pozytywnie wpływać na biznes.
Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej
W ramach wspomnianego projektu Pani Minister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej miała okazję spotkać się z przedstawicielami firmy DHL Parcel Polska, laureata konkursu Great Place to Work. W DHL Parcel 100% pracowników ma umowy o pracę, z czego 76% na czas nieokreślony! Konkretnym wsparciem, niezwykle docenianym przez pracowników, jest hybrydowy model pracy (10 dni pracy zdalnej w miesiącu) oraz elastyczne formy zatrudnienia, czyli możliwość dostosowania harmonogramu pracy oraz możliwość wyjścia prywatnego i odpracowania czasu pracy. Więcej o rozwiązaniach wdrażanych w DHL przeczytasz tutaj >
Praca na część etatu – opcja warta rozważenia!
Na zaproszenie Pani Minister Barbary Sochy zostałam zaproszona do udziału w publikacji merytorycznej będącej częścią projektu. W artykule opublikowanym na stronach rządu zachęcam pracodawców do dokonania przeglądu etatów w firmach i rozważenia możliwości pozyskania do swojej organizacji talentów, które w niepełnym wymiarze godzin wnosiłyby do firm świeże pomysły, energię i unikalne kompetencje. Okazuje się, że głównym powodem całkowitego wycofywania się Polek z rynku pracy jest olbrzymia trudność w znalezieniu zatrudnienia na część etatu. Takie rozwiązanie pozwoliłoby (zwłaszcza młodym mamom) na powrót do aktywności zawodowej! Badania prowadzone wśród pracodawców dowodzą, że to właśnie kobiety, a w szczególności mamy, dysponują unikalnymi, miękkimi kompetencjami – obecnie bardzo pożądanymi na rynku pracy. Zapraszam Cię do lektury pełnej treści artykułu oraz mojego komentarza >
Zobacz nagranie video, w którym opisuję ideę projektu “Rynek pracy przyjazny rodzinie” oraz komentuję swój udział w tej ważnej inicjatywie:
Dołącz do dyskusji na Facebooku:
Dołącz do dyskusji na LinkedIn: