- Aktualności
- Inne
- 5 min czytania
Te trzy obszary mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracownika – sprawdź, jak wspierać dobre nawyki w każdym z nich!
Zdrowy pracownik to pracownik efektywny, skoncentrowany i zaangażowany w realizację zadań. Dlatego celem każdej firmy powinno być promowanie odpowiednich nawyków, które pozwolą zatrudnionym cieszyć się dobrą formą. Szczególnie pomocne w tym zakresie mogą być programy profilaktyczne i działania prozdrowotne, które – zgodnie z badaniem WellHr „Na Zdrowie” – dają nawet 2,5-krotny zwrot z inwestycji. Oto trzy najważniejsze obszary, w ramach których warto zadbać o pracowników, i przykłady dobrych praktyk, które warto wdrożyć w firmach.
- 21 stycznia 2022
- 5 min czytania
Te trzy obszary mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracownika
Obszar 1. – zdrowie fizyczne pracowników
Szczególną uwagę pracodawcy powinni zwrócić na zdrowie fizyczne pracowników, które ma istotny wpływ na jakość i efektywność ich działań. Kluczową rolę odgrywają profilaktyka zdrowotna i regularne badania, a świadomość właścicieli firm w tym zakresie rośnie z roku na rok. Dowodem na to może być chociażby fakt, że aż 60% wizyt w Medicover to wizyty profilaktyczne (w tym z zakresu medycyny pracy). Medicover – jako partner wspierający pracodawców w budowaniu zdrowych nawyków – służy swoją pomocą, zapewniając firmom kompleksowe pakiety medyczne.
To jednak nie wszystko. Jak wykazał nowy raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021”, w ostatnim czasie wzrosła długość zwolnień z pracy spowodowanych problemami ze strony układu ruchu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być siedzący tryb życia podczas pracy zdalnej oraz utrudniony dostęp do rehabilitacji w czasie pandemii COVID-19. Dlatego, poza zapewnieniem pracownikom opieki medycznej, pracodawcy powinni promować aktywny tryb życia i zachęcać zatrudniane osoby do ćwiczeń fizycznych. Mogą to zrobić, wybierając benefity sportowe, takie jak karnety na siłownie lub ćwiczenia on-line, a także karty podarunkowe do sklepów oferujących akcesoria treningowe, czy włączając się w inicjatywy oparte na grywalizacji. Nie bez znaczenia dla fizycznego komfortu pracownika są także zbilansowana dieta, jakość snu oraz odpoczynek, warto więc podejmować działania edukacyjne związane z promowaniem dobrych nawyków dotyczących tych elementów, na przykład w formie seminariów dla pracowników.
Obszar 2. – zdrowie psychiczne na równi z fizycznym
Stres w pracy, duża liczba obowiązków i presja czasu często prowadzą do pogorszenia się zdrowia psychicznego pracowników. To z kolei może znacznie wpływać na jakość ich codziennych działań. Dlatego niezwykle istotnym obszarem wsparcia dla osób zatrudnionych jest dbałość o kondycję psychiczną i wsparcie mentalne. W dzisiejszych czasach, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, istotne jest wspieranie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz odpowiednia organizacja pracy w firmie.
Z danych dostarczonych przez wspomniany wyżej raport Medicover jednoznacznie wynika, jak istotne jest wspieranie zdrowia psychicznego pracowników – w 2020 roku aż o 55% wzrosła liczba konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych wśród zatrudnionych. Przyczyny? Przede wszystkim reakcja na silny stres, zaburzenia lękowe oraz epizody depresyjne. Aby więc zadbać o wsparcie pracowników w tym zakresie, nie należy lekceważyć kwestii związanych z komfortem psychicznym i zapewnić na przykład pakiety medyczne z konsultacjami psychologicznymi, działania edukacyjne takie jak seminaria z psychologiem lub psychiatrą czy też infolinie ze specjalistami dedykowane pracownikom. Dla efektywnej realizacji codziennych zadań jest to równie istotne jak troska o zdrowie fizyczne.
Obszar 3. – aktywność społeczna nie bez znaczenia
Trzecim obszarem wsparcia pracowników jest aktywność społeczna, która pozwoli im na realizowanie swoich pasji, efektywny odpoczynek, a także poprawienie relacji z bliskimi lub z innymi zatrudnionymi. Aby zadbać o komfort wszystkich członków zespołu, pracodawca powinien zapewniać im różnego rodzaju integracje oraz udział w wydarzeniach kulturalnych. Wspólne wyjście zespołu, świętowanie urodzin czy innych kluczowych momentów życia pracowników może okazać się pomocne w oderwaniu od rutyny związanej z pełnieniem obowiązków zawodowych i w budowaniu wzajemnych więzi.
Warto więc zaplanować cykliczne spotkania tego typu lub wyjazdy integracyjne – w ten sposób możliwe będzie zapewnienie wysokiego morale pracowników, a w efekcie zwiększenie skuteczności realizowanych przez nich zadań. Uwagę warto skierować także na możliwość realizacji hobby pracowników w czasie wolnym od pracy. Takie rozwiązania na przykład w formie biletów do kina czy bonów zniżkowych do sklepów z książkami czy muzyką oferują platformy benefitowe, w które warto zainwestować. Wspieranie tego elementu pozwoli zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym i buduje wizerunek zaangażowanego pracodawcy.
Co daje firmie wsparcie pracowników w każdym z obszarów?
Skupienie się na wymienionych wyżej obszarach oraz wspieranie dobrych nawyków w firmie na każdym z tych pól jednocześnie może przynieść wiele korzyści. Pozytywy, które czerpać będzie pracownik, są łatwe do dostrzeżenia. Nie brakuje jednak zalet, które zauważy także pracodawca.
Przede wszystkim zdrowy i zadowolony pracownik będzie znacznie bardziej skupiony i zaangażowany, dzięki czemu jakość wykonywanej przez niego pracy ma szansę rosnąć. Dodatkowo edukacja związana z higieną pracy i budowanie dobrych nawyków sprawią, że pracownik stanie się bardziej odporny na stres, zyska więcej energii do działania, a jego współpraca z innymi członkami zespołu będzie bardziej efektywna. I w końcu – dbanie o wellbeing pozwala minimalizować ryzyko absencji, a co za tym idzie – także strat z tego tytułu. Ma więc istotny wpływ na ciągłość pracy firmy, a także budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Wszystko to natomiast przekłada się na skuteczniejszą realizacje celów biznesowych!
Jesteś przedstawicielem działu HR lub właścicielem przedsiębiorstwa? Pobierz raport Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2021” i poznaj szczegółowe wyniki badań. Pozwoli ci to lepiej zadbać o zdrowie pracowników oraz realizację celów biznesowych i HR-owych.
Materiał Partnera