- Aktualności
- Kadry
- 2 min czytania
Urlop rodzicielski na nowych zasadach od 2022 r.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dn. 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów wprowadza zmiany związane z urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym.
- 31 maja 2021
- 2 min czytania
Zgodnie z niniejszą dyrektywą wszystkie państwa członkowie Unii Europejskiej do 2 sierpnia 2022 r. muszą wdrożyć następujące zmiany:
- urlop ojcowski w wymiarze dziesięciu dni roboczych, który przysługuje z okazji narodzin dziecka pracownika (art. 4),
- urlop rodzicielski w minimalnym wymiarze czterech miesięcy do wykorzystania przed osiągnięciem przez dziecko określonego wieku, maksymalnie ośmiu lat, przy czym dwa miesiące urlopu rodzicielskiego muszą być wykorzystane przez ojca i nie podlegają przeniesieniu na drugiego rodzica (art. 5),
- urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni roboczych w roku umożliwiający zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych (art. 6).
Uprawnienia takie jak 14-dniowy urlop ojcowski z tytułu narodzin dziecka i zasiłek opiekuńczy funkcjonują już w polskim porządku prawnym jednak wdrożenie 2-miesięcznego urlopu rodzicielskiego dla ojców będzie prawdziwą rewolucją.
W minionym roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99% kobiet i tylko 1% mężczyzn zatem dwumiesięczny obowiązkowy urlop rodzicielski dla ojców będzie ogromną zmianą. Celem dyrektywy jest zwiększenie udziału ojców w opiece nad dziećmi oraz umożliwienie równego podziału obowiązków opiekuńczych między kobietami i mężczyznami co w przyszłości ma doprowadzić do zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.