- Aktualności
- Kadry
- 3 min czytania
Niebieska Karta UE – zmiany
Co to jest Niebieska Karta UE i jakie są przywileje jej posiadania? Dowiedz się również jakie zmiany dot. Niebieskiej Karty UE zostały przygotowane przez Parlament Europejski i Rada UE oraz czy ułatwią one zatrudnianie cudzoziemców z państw trzecich.
- 23 września 2021
- 3 min czytania
Komu i na jakich zasadach wydawana jest Niebieska Karta UE?
Niebieska Karty UE (po ang. Blue Card) została wprowadzona Dyrektywą Rady Unii Europejskiej 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wysokich kwalifikacji. W Polsce szczegółowe regulacje dot. uzyskania Niebieskiej Karty UE zostały wprowadzone w 2012 r. w ustawie o cudzoziemcach w rozdziale trzecim „Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji” od art. 127 do art. 138.
Niebieska Karta UE jest przeznaczona dla wysoko wykwalifikowanych cudzoziemców z państw trzecich, którzy podejmują pracę na terenie UE. W Polsce Niebieska Karta UE to zezwolenie na pobyt czasowy upoważniające do pobytu i pracy na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Jakie są przywileje posiadania Niebieskiej Karty?
- Możliwość zmiany zezwolenia
Zgodnie z art. 135 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, Niebieska Karta UE może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmieniona przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu, zamierza zmienić stanowisko lub będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu.
- Łączenie rodzin
Zgodnie z art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy o cudzoziemcach, członkowie rodziny cudzoziemca posiadającego Niebieską Kartę UE mogą do niego dołączyć i otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną. Takie zezwolenie umożliwia członkowi rodziny swobodny dostęp do polskiego rynku pracy i możliwość jej wykonywania bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.
- Prawo do świadczeń rodzinnych
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z o świadczeniach rodzinnych, cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej przysługują świadczenia rodzinne.
Co zmieni się w przepisach dot. uzyskania Niebieskiej Karty UE?
Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienia w sprawie nowych przepisów, które mają ułatwić zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych obywateli państw spoza Unii Europejskiej.
Zgodnie ze zmienionymi przepisami cudzoziemcy wnioskujący o Niebieską Kartę UE będą mogli:
- przedstawić umowę o pracę lub wiążącą ofertę pracy na okres co najmniej sześciu miesięcy (a nie tak jak do tej pory 12 miesięcy), a także dowody potwierdzające wyższe kwalifikacje lub umiejętności zawodowe,
- przenieść się do innego państwa członkowskiego po upływie początkowego okresu 12 miesięcy w państwie, które jako pierwsze przyznało im kartę (a nie tak jak ma to miejsce teraz po upływie 18 miesięcy),
- zostanie obniżony próg oferowanego wynagrodzenia wymagany od wnioskodawców do co najmniej 100 proc. i nie więcej niż 160 proc. średniego rocznego wynagrodzenia brutto w państwie członkowskim, gdzie będzie zatrudniony cudzoziemiec (obecnie wysokość minimalnego rocznego wynagrodzenia brutto wymaganego w celu udzielenia zezwolenia nie może być niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju członkowskim).
Powyższe regulacje musza zostać najpierw zatwierdzone przez Radę UE, a następnie kraje członkowskie będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów.