- Aktualności
- Zatrudnianie cudzoziemców
- 2 min czytania
Pora na zatrudnianie cudzoziemców: Legalizacja zatrudnienia
Zapraszam na cykl artykułów pt. "Pora na zatrudnianie cudzoziemców", w których podpowiadam jak robić to zgodnie z przepisami i bez bólu głowy! Dzisiaj o legalizacji zatrudnienia.
- 20 stycznia 2022
- 2 min czytania
Pani Moniko, zgłosił się do mnie pracownik, który jest obywatelem Ukrainy. Posiada zezwolenie na pracę. Czy mogę bez problemu zatrudnić taką osobę?
Praca dla konkretnego pracodawcy
Cudzoziemcy, którzy zamierzają pracować w Polsce, muszą zalegalizować swój pobyt i pracę. Legalizacja pracy jest zawsze związana z konkretnym pracodawcą, na rzecz którego cudzoziemiec ma świadczyć pracę. Oznacza to, że legalizacja pracy nie następuje abstrakcyjnie, poprzez dopuszczenie cudzoziemca do polskiego rynku pracy. Legalizacja jest przypisana do pracy na rzecz konkretnego pracodawcy.
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Cześć cudzoziemców korzysta z tzw. uproszczonej procedury, opartej o rejestrację w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Do grupy uprzywilejowanej należą obywatele:
- Republiki Armenii,
- Białoruś,
- Gruzji,
- Mołdawii,
- Rosji
- Ukrainy.
Praca na podstawie zarejestrowanego oświadczenia nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców, dla których cudzoziemiec pracował.
UWAGA – nowelizacja przepisów, podpisana przez prezydenta w dniu 01.01.2022 zmienia okres rejestracji oświadczeń na 24 miesiące, bez okresu rozliczeniowego. Po wykorzystaniu limitu 24. miesięcy od razu rozpoczyna się okres kolejnego limitu.
Zezwolenie na pracę
Cudzoziemiec może pracować w Polsce również na podstawie zezwolenia na pracę, jeśli posiada inny niż praca tytuł legalizujący jego pobyt. Jeśli takiego tytułu nie posiada – może pracować na podstawie jednolitego zezwolenia – takie zezwolenie legalizuje jego pobyt i pracę łącznie.
Jeśli cudzoziemiec posiada zezwolenia na pracę wydane na pracodawcę X, nie może na jego podstawie świadczyć pracy dla pracodawcy Y. Zatem zezwolenie, z którym cudzoziemiec zgłasza się do pracy, wydane na innego pracodawcę, nie jest dokumentem stanowiącym podstawę do uznania legalności jego zatrudnienia. W takiej sytuacji:
A) cudzoziemiec może ubiegać się o nowe zezwolenie na pobyt i pracę
UWAGA – nowelizacja przepisów, podpisana przez prezydenta w dniu 01.01.2022 zmienia treść art. 120 ustawy o cudzoziemcach. Jego nowe brzmienie daje możliwość legalizacji pracy u innego pracodawcy o uprzednim wystąpieniu z wnioskiem o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę;
B) pracodawca może zarejestrować dla cudzoziemca będącego obywatelem Ukrainy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, o ile:
– przez czas zatrudnienia na jego podstawie cudzoziemiec będzie posiadał tytuł legalizujący jego pobyt;
– nie minęły okresy zatrudniania cudzoziemca na podstawie oświadczenia (dotyczy to sytuacji sprzed opisanej wyżej nowelizacji).