- Aktualności
- Inne
- Obywatele Ukrainy
- Zatrudnianie cudzoziemców
- 2 min czytania
Problem legalności pracy “uchodźców”
Obecnie pojawił się istotny problem legalizacyjny w stosunku do osób wjeżdżających do polski na zasadzie tzw. zgody komendanta SG, a niepodlegających pod tzw. specustawę ukraińską (np. obywatele Białorusi, Rosji, zamieszkujący Ukrainę i przedostający się z jej terytorium do Polski), jak również osób czekających na status uchodźcy. Problem ten początkowo dotyczył również obywateli Ukrainy (do momentu pojawienia się tzw. specustawy).
- 13 kwietnia 2022
- 2 min czytania
Wątpliwość budzi bowiem możliwość powierzenia pracy takim osobom na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy. Dominującym stanowiskiem w kwestii legalności pracy na tej podstawie jest analogiczne stosowanie reguł dotyczących pracy na podstawie zezwoleń na pracę.
A tymczasem zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 12) ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę oraz przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in.:
- na podstawie wizy (z dwoma wyjątkami) lub
- na podstawie tzw. stempla, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
- na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy (z jednym wyjątkiem) lub
- na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen lub
- na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo obszaru Schengen lub
- w ramach ruchu bezwizowego.
Jak widać nie ma tam ani słowa o okresie oczekiwania na status uchodźcy, pobycie na podstawie zgody komendanta.
Czy w takim razie praca cudzoziemca posiadającego w tym czasie oświadczenie o powierzeniu pracy będzie nielegalna? Naszym zdaniem możliwe jest przyjęcie bardzo prostego rozumowania prawniczego pozwalającego twierdzić, że praca będzie nie tylko możliwa, ale również legalna.