Okres wyczekiwania na zasiłek opiekuńczy i macierzyński?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaproponował zmiany w zakresie nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wypłat zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
- 27 maja 2021
- 2 min czytania
Okres wyczekiwania
Obecnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia. Zgodnie z u ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa okres ten zależy od charakteru ubezpieczenia i wynosi:
- 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego nie jest uzależnione od opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe i przysługuje od pierwszego dnia zatrudnienia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaproponował zmiany w nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego tak aby okres wyczekiwania wynosił:
- 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Powyższa zmiana ma zapobiegać nadużyciom i zracjonalizować wydatki.
Automatyzacja
ZUS planuje również automatyzację obsługi płatników składek i wypłaty zasiłków. Zakład chce przejąć wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, ZUS zaproponował, że zasiłki będą wypłacane na podstawie zwolnienia lekarskiego lub informacji o udzielonym urlopie macierzyńskim bez konieczności wypełniania wniosków. W dalszej perspektywie ZUS chce również przejąć obowiązek ustalania wysokości składek oraz zgłaszania i wyrejestrowania z ubezpieczeń.