- Aktualności
- Kadry
- Urlopy
- Zasiłki
- 4 min czytania
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego
Czy pracownik może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego? Jakie są konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego? Na te pytania odpowiadam w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury!
- 10 listopada 2022
- 4 min czytania
Bez względu na to czy urlop rodzicielski został pracownicy udzielony w trybie “z góry”, czy “z dołu” w każdym przypadku pracownica ma prawo do rezygnacji z całości lub z części tego urlopu. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.
Wniosek o urlop rodzicielski
Przypominamy, że pracownica może wnioskować o urlop rodzicielski na dwa sposoby:
- może złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni po porodzie,
- może też złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.
W pierwszym przypadku, pracownica obliguje się do wykorzystania urlopu rodzicielskiego niejako “z góry”, czyli od razu w całym wymiarze, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku co do zasady, to pracownica – matka dziecka w pełni korzysta z tego uprawnienia.
W drugim przypadku pracownica nie decyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Decyzję o wykorzystaniu tego uprawnienia podejmuje później, dopiero pod koniec urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po porodzie, nie jest jeszcze pewna czy z uprawnienia do urlopu rodzicielskiego będzie korzystała ona czy ojciec dziecka.
W obu opisanych przypadkach, można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego.
Konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego
Jeśli pracownica wnioskowała o udzielenie urlopu rodzicielskiego “z góry”, to w razie rezygnacji z tego urlopu i nie przejęcia go przez ojca dziecka, jego niewykorzystana część przepada.
W sytuacji, gdy zrezygnuje ona z całego urlopu rodzicielskiego (bądź też z jego części – po wykorzystaniu odpowiednio nie więcej niż 6 lub 8 tygodni) a ojciec dziecka nie będzie korzystał z tego urlopu, to pracownicy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.
HR-owe Koło Ratunkowe: Niuanse składników rocznych w podstawie wymiaru zasiłków
Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego
Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy (gdy został on udzielony w trybie “z góry”) pracownica powinna złożyć pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić ten wniosek.
W przypadku, w którym pracownica wnioskowała o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, również może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego. Zarówno może to zrobić przed jego rozpoczęciem, jak i podczas trwającego urlopu rodzicielskiego.
Wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy zawiera:
- imię i nazwisko pracownicy;
- wskazanie daty przystąpienia do pracy.
Przepis ten stosuje się odpowiednio do wniosku pracownika, przysposabiającego dziecko lub przyjmującego dziecko na wychowanie, w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy.
Jeśli pracownica złoży wniosek o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego na 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, nadal może z niego zrezygnować. W tym przypadku urlop ten zostanie wykorzystany przez ojca dziecka, a jeśli nie to przepadnie.
Natomiast jeśli pracownica postanowi o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w trakcie jego trwania, to mogą zaistnieć dwie sytuacje. Ojciec dziecka może skorzystać z kolejnej części urlopu rodzicielskiego. Możliwe jest także pozostawienie tego uprawnienia na później.
Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nie przypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nie przypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu.
Aby skorzystać z tej możliwości konieczne jest wykorzystanie przez wybranego rodzica – pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni.
Obniżenie wymiaru etatu pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego