Świadczenie rehabilitacyjne
Niejednokrotnie zdarza się, że niezdolność do pracy przedłuża się i trwa dłużej niż okres zasiłkowy. Jeżeli ubezpieczony nadal choruje, ale lekarz ocenia, że ma szansę na powrót do zdrowia i do aktywności zawodowej, może złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
- 25 września 2018
- 3 min czytania
Ma ono umożliwić ubezpieczonemu dalsze leczenie i rekonwalescencję bez utraty środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane ubezpieczonemu, który, po przedłużonym okresie leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, na okres maksymalnie 12 miesięcy, tj. 360 dni (uznaje się bowiem, że miesiąc to kolejne 30 dni), a o konkretnym czasie decyduje lekarz orzecznik ZUS.
Świadczenie to może być, podobnie jak zasiłek chorobowy, wypłacane z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.
Płatnik zasiłku, po wypłaceniu zasiłku za cały przysługujący ubezpieczonemu okres zasiłkowy, powinien wstrzymać dalsze wypłaty świadczeń aż do czasu otrzymania decyzji ZUS o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego.
Komu przysługuje świadczenie?
Świadczenie nie przysługuje ubezpieczonym, którzy:
- jest uprawniony do emerytury lub renty,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- urlopu na poratowanie zdrowia przysługującego na mocy odrębnych przepisów.
Podobnie jak zasiłek chorobowy świadczenie jest wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy (także za dni wolne od pracy).
A jaka jest jego wysokość?
Wysokość świadczenia wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Podstawa wymiaru świadczenia i jej waloryzacja
Świadczenie wypłaca się z tej samej podstawy, która wcześniej ustalona była dla zasiłku chorobowego. Podstawa ta jednak podlega waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji ogłasza Prezes ZUS na każdy kwartał. Podstawa jest zatem waloryzowana o wskaźnik obowiązujący dla kwartału, w którym rozpoczyna się wypłata świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli wskaźnik nie przekracza 100% podstawa pozostaje nie zmieniona. Jeżeli jest wyższy niż 100% – podstawę należy przeliczyć.
WAŻNE!
Jeżeli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%, świadczenie rehabilitacyjne należy naliczać od niezwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Aby nie było przerwy pomiędzy wypłatą poszczególnych świadczeń: zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed upływem okresu zasiłkowego.
Do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego niezbędne będą:
- wniosek ubezpieczonego ZUS Np-7,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego ZUS OL-9,
- wywiad zawodowy przygotowany przez pracodawcę ZUS OL-10,
- zaś w przypadku świadczenia finansowanego z ubezpieczenia wypadkowego również:
- protokół powypadkowy (wypadek przy pracy któremu uległ pracownik)
- karta wypadku przy pracy (wypadek przy pracy któremu uległ ubezpieczony iny niż pracownik)
- decyzja inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej