- Aktualności
- Dokumentacja
- Kadry
- 3 min czytania
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem, który pozwala na legalne zatrudnienia cudzoziemców z 6 państw w ciągu zaledwie 7 dni.
- 11 maja 2021
- 3 min czytania
Cudzoziemcy, którzy są obywatelami państw określonymi w par. 2 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli w Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą skorzystać z tzw. procedury świadczeniowej, która pozwala na zatrudnienie cudzoziemców z ww. krajów na maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Procedura oświadczeniowa
Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem cudzoziemca spoza Unii Europejskiej składa w powiatowym urzędzie pracy (PUP) oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla wskazanej osoby określając:
- dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
- dane cudzoziemca (imię, nazwisko, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, etc.),
- dane dotyczące oferowanej pracy (nazwę zawodu, miejsce wykonywania pracy, datę rozpoczęcia pracy, okres wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy oraz wysokość wynagrodzenia brutto).
Po wniesieniu opłaty w wysokości 30 zł i złożeniu poprawnie wypełnionego oświadczenia wraz z niezbędnymi załącznikami oświadczenie o powierzeniu wykonywani pracy jest wpisywane do ewidencji oświadczeń w ciągu 7 dni roboczych.
Ważne! |
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy nie jest wystarczające do legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi również legalnie przebywać na terytorium RP np. w ruchu bezwizowym, na podstawie odpowiedniej wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy. |
W przypadku, gdy cudzoziemiec przebywa poza Polską, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy jest dokumentem umożliwiającym staranie się o wydanie wizy pracowniczej w polskiej placówce dyplomatycznej w celu wykonywania pracy w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec przebywa już legalnie w Polsce może rozpocząć pracę określoną w oświadczeniu.
Pracodawca jest zobowiązany poinformować urząd o podjęciu przez cudzoziemca pracy na podstawie oświadczenia najpóźniej w pierwszym dniu pracy obcokrajowca. Jeżeli cudzoziemiec nie rozpocznie pracy w terminie wskazanym w oświadczeniu pracodawca ma 7 dni na poinformowanie o tym urzędu.
Ważność oświadczeń w czasie epidemii
Ważność oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy (wpisanych do ewidencji oświadczeń), których koniec przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2), zostaje przedłużona do 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Oznacza to, że w obecnej sytuacji cudzoziemiec może dalej wykonywać pracę określoną oświadczeniem na rzecz podmiotu, który złożył oświadczenie przez okres dłuższy niż 6 miesięcy (art. 15zzq. ust 3 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw).