- Aktualności
- HR
- 6 min czytania
„Pakiet deregulacyjny” w kadrach, płacach i HR
To wpis z przymróżeniem oka. A gdybyśmy tak spisali swój własny "Pakiet deregulacyjny" w kadrach, płacach i HR? Jeśli chcemy zmian, realnych usprawnień, przejrzystości w relacjach zachodzących w stosunku pracy, czas podjąć odważne decyzje i iść z duchem czasu. Sprawdź 8 kluczowych obszarów, w których deregulacje pozwolą firmom skupić się na rozwoju, a nie na tonięciu w papierologii i administracji.
- 23 lutego 2025
- 6 min czytania

Czas uwolnić polski HR od biurokratycznego absurdu! Polskie firmy i specjaliści ds. kadr i płac toną w gąszczu przepisów, które nie tylko spowalniają gospodarkę, ale również odbierają przedsiębiorcom czas, pieniądze i energię. Jeśli chcemy nowoczesnego rynku pracy – czas na odważne decyzje.
My, praktycy kadr, płac i HR apelujemy o radykalne uproszczenie systemu. Transparentności i dostępności upatrujemy w prostych i przewidywalnych zasadach, które z jednej strony pozwolą pracodawcom zaplanować koszty pracownicze i wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań bez domysłów i czasochłonnych analiz, pracownikom pozwolą na łatwiejsze i bardziej przystępne orientowanie się w prawach i obowiązkach wynikających ze stosunku pracy, a zagranicznych inwestorów przekonają do współpracy w środowisku przyjaznym do prowadzenia biznesu. Poniżej przedstawiamy 8 kluczowych zmian, które pozwolą firmom skupić się na rozwoju, a nie na wypełnianiu kolejnych raportów…
1. Likwidacja archaicznego obowiązku wystawiania ZUS IMIR (dawne RMUA) i PIT-11
Informacje o składkach są na bieżąco dostępne na indywidualnym koncie w ZUS PUE. Pracownik lub zleceniobiorca może zalogować się do systemu i pobrać interesujące go dokumenty, prześledzić ważne dla niego informacje. Może na bieżąco kontrolować stan składek, bez powiększania śladu węglowego…
- Dziś: Firmy muszą wysyłać pracownikom RMUA i PIT-11 w formie papierowej
- Nasza propozycja: ZUS i Urzędy Skarbowe powinny same generować i udostępniać informacje w systemach ZUS PUE oraz e-Urząd Skarbowy. Aby zwiększyć dostępność usług, należy rozważyć stworzenie wersji mobilnych. W kwestii bezpieczeństwa danych, dostęp do aplikacji mógłby być weryfikowany przez mObywatela.
2. Raportowanie GUS
Polscy przedsiębiorcy zobowiązani są do obligatoryjnego raportowania stanu zatrudnienia w firmach poprzez sprawozdawczość GUS. Raporty są skomplikowane, kosztowne i wymagające zaawansowanych analiz, szczególnie jeśli system kadrowo-płacowy nie jest oprogramowany o dane sprawozdanie.
Nasza propozycja:
- Mniej skomplikowane raporty dostosowane do wielkości przedsiębiorstwa, szczególnie dla firm zatrudniających do 9 osób
- Komunikacja pomiędzy ZUS a GUS w kontekście pozyskiwania danych
3. Ujednolicenie i uproszczenie przepisów o ubezpieczeniach społecznych i podatkach
Czy ktoś jeszcze nadąża za ciągłymi zmianami w podatkach, ulgach i składkach? Czy aby prawidłowo naliczyć podstawę zasiłku chorobowego w nietypowym przypadku, trzeba zawsze podeprzeć się stosem opinii i korespondencji z wydziałem zasiłków w ZUS? Czy aby prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w nietypowej sytuacji trzeba koniecznie wystosować wniosek o interpretację indywidualną do naczelnika urzędu skarbowego?
Nasza propozycja:
- Uproszczenie systemu zwolnień podatkowych (ponad 150 pozycji w art. 21 ustawy o pdof) i wyłączeń z podstawy składek ZUS tak, aby może je było interpretować zero-jedynkowo, a nie według zasady „to zależy…”
4. Przejrzystość wynagrodzeń i jednolite widełki płacowe
Ustalanie wynagrodzeń w Polsce to indywidualna, niejasna sytuacja – ten sam zawód może być wyceniany skrajnie różnie w różnych firmach.
Nasza propozycja:
- Publiczna baza średnich wynagrodzeń w zawodach – pracownicy i firmy powinny wiedzieć, ile realnie zarabia się na danym stanowisku. Obecnie raporty takie są płatne, co nie jest zgodne z intencją transparentności i dostępności
5. Prostsze procedury zatrudniania cudzoziemców
Polska pilnie potrzebuje rąk do pracy, ale proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców jest absurdalnie skomplikowany.
Nasza propozycja:
- Wniosek o legalizację pracy cudzoziemca online w skróconym do minimum czasie trwania – obecnie trwa to miesiącami.
- Uproszczona ścieżka dla specjalistów IT, inżynierów i innych zawodów deficytowych.
6. Dostosowanie przepisów do XXI wieku
Dzisiejsze prawo pracy to tykająca bomba dla przedsiębiorców – niejednoznaczne przepisy prowadzą do kar i absurdalnych procesów sądowych. Strony stosunku pracy forsują swoje racje i nie ma przy tym znaczenia zdrowy rozsądek, ale spryt i często niejasne intencje.
Nasza propozycja:
- Nowelizacja Kodeksu pracy – uproszczone przepisy zrozumiałe dla każdego, a nie tylko dla prawników; regulacje, które nie zostawiają miejsca na własne interpretacje na wiele, skrajnie różnych sposobów.
- Likwidacja przepisów, które są martwe lub generują zbędne obowiązki, np. przepis o obowiązku korzystania z usług badań medycyny pracy jedynie z placówką, z którą pracodawca ma podpisaną umowę.
7. Zmiany w urlopach i zwolnieniach od pracy – więcej elastyczności i jednoznacznych, równych zasad dla wszystkich
Urlopy powinny być dostosowane do nowoczesnego rynku pracy, a zasady powinny być jasne i zorientowane na efektywność zarówno dla pracowników, jak i pracodawców odpowiedzialnych za organizację pracy:
Nasza propozycja:
- Możliwość brania urlopu wypoczynkowego w godzinach, a nie tylko w pełnych dniach
- Uregulowanie zasad korzystania z przerwy w pracy z tytułu karmienia piersią
- Zmiana przepisów dotyczących nabywania urlopu wypoczynkowego w trakcie urlopu wychowawczego, rozumianą jako usunięcie możliwości nadużycia prawa związanego z nabywaniem prawo do 26 dni urlopu poprzez zastosowanie przerwy w urlopie wychowawczym w dniu 1 stycznia.
8. Realne wsparcie dla małych firm
Mikroprzedsiębiorcy nie mają budżetów na samodzielne działy HR i księgowości, ale muszą przestrzegać tych samych, skomplikowanych przepisów, które obowiązują również większe jednostki.
Nasza propozycja:
- Pakiet ulg i uproszczeń dla małych firm – np. zwolnienie z niektórych obowiązków sprawozdawczych dla firm do 9 zatrudnionych.
- Darmowe narzędzia administracji personalnej i płac dostarczone od instytucji państwowych – gotowe szablony umów, kalkulatory płacowe, przewodniki po zmianach w prawie.
Czas na działanie!
Jeśli chcemy, by polska gospodarka rosła, musimy przestać karać firmy za chęć zatrudniania ludzi i rozwijania biznesu. Apelujemy do rządu o wdrożenie pakietu deregulacyjnego dla kadr, płac i HR – nowoczesnego, prostego, cyfrowego. Dołącz do zmian!