Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

HR Detektyw #23 – monitoring nowości i zmian

Najświeższe informacje ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków - nowości w orzecznictwie, nowości w interpretacjach i stanowiskach resortowych. Zapraszamy na kolejne wydanie serii "HR Detektywi". Pamiętaj, że HR Detektywa możesz również oglądać i słuchać na moim kanale YouTube - HR na szpilkach.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
29 stycznia 2021

HR detektywa możesz również odsłuchać w formie podcastu.

#News 1 ▪️ Prawa pracowników do bycia offline

Parlament Europejski 21 stycznia przyjął sprawozdanie, w którym wezwał Komisję Europejską do opracowania ogólnounijnych przepisów pozwalających pracownikom do bycia offline. 

Co to oznacza w praktyce? A no to, że pracownicy mieliby prawo do nie odpowiadania na maile lub telefony od pracodawców poza godzinami pracy lub na urlopie, a pracodawcy musieliby rozwiązywać nieoczekiwane problemy samodzielnie nie mając do tego odpowiedniego przygotowania. Pracownicy mieliby również gwarancję, że nie będą z tego powodu dyskryminowani, krytykowani oraz nie zostaną zwolnieni przez pracodawcę.

Unijni pracodawcy zaznaczają, że istnieją co prawda unijne dyrektywy, regulujące czas pracy czy też prawo do urlopu, ale większość z nich powstała w czasach, kiedy cyfryzacja nie pełniła jeszcze tak kluczowej roli w życiu zawodowym i dzisiaj są zwyczajnie przestarzałe. Zdaniem brukselskich polityków prawo do bycia offline powinno zostać zapisane w unijnym ustawodawstwie.

Niektóre państwa, jak np. Francja i Belgia, wpisały już do swoich przepisów krajowych prawo do bycia offline. Jako Europejczykowi trudno mi zaakceptować, że te przepisy są dostępne tylko dla pracowników w tych państwach, a nie dla wszystkich pracujących w UE. Dlatego uważam, że trzeba działać, żeby to prawo zostało uznane i mam nadzieję, że uda nam się to zrobić. Komisja jest gotowa wesprzeć tę inicjatywę – powiedział komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Nicolas Schmit.

#News 2 ▪️ Ozusowanie wszystkich umów zlecenia i umów o dzieło

W pierwszym kwartale 2021 r. rząd ma zająć się przygotowywanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a dokładnie wiceministra Stanisława Szweda, projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada likwidację tzw. zbiegów umów i ozusowanie wszystkich umów zlecenia i umów o dzieło. 

Obecnie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne wykonujące pracę m.in. na podstawie umowy zlecenia. W przypadku kilku umów zlecenia, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia, zleceniobiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom od kolejnych umów.

Za pełnym ozusowaniem umów zlecenia opowiada się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i takie stanowisko przekazane zostało Zespołowi ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego i trafiło do ministerstwa.

Planuje się “ozusować” każdą następną umowę zlecenia do podstawy wymiaru, a także umowy o dzieło. To oznacza odejście od obowiązującej zasady, że pierwsza umowa jest w pełni ozusowana, a od każdej kolejnej opłacana jest wyłącznie składka zdrowotna. W ten sposób cywilnoprawny charakter umów zlecenia i o dzieło ma być de facto kosztowo zrównany z umowami z kodeksu pracy – dr Wojciech Nagel, członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Projekt, jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, przewiduje zmiany w zakresie:

  • ujednolicenia zasad objęcia ubezpieczeniami społecznymi, ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz ich wypłaty;
  • ustalania prawa do świadczeń;
  • usprawnienia obsługi i uporządkowania działań płatników składek w celu stabilizacji stanów kont płatników i ubezpieczonych;
  • usprawnienia obsługi prowadzenia rozliczeń z płatnikami składek
  • prowadzonej przez Zakład gospodarki finansowej.

Wprowadzenie w życie planowanych zmian rządu pociągnie za sobą zwiększenie kosztów zatrudnienia, a tym samym wzrostem zatrudnienia w szarej strefie.

Na razie nie jest znana data wprowadzenia podniesienia kosztów umów cywilnoprawnych.

#News 3 ▪️ Dwa dni wolnego za oddanie osocza

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które wyzdrowiały z COVID-19 i miały chorobę potwierdzoną testami. Mogły przejść ją nawet bezobjawowo.

Zgodnie z opublikowaną 25 stycznia ustawą z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:

  • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi – w dniu oddania krwi i w dniu następnym,
  • ograniczona czasowo ulga za transport kolejowy (33%) – którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19 (6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ograniczone czasowo prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych (12 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia),
  • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia jest:

  • w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;
  • w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Dwudniowe zwolnienie od pracy z tytułu oddania osocza jest zwolnieniem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a więc jest to absencja płatna. Dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Uwaga: Zaświadczeń ze stacji krwiodawstwa nie wolno przechowywać! Można o nie prosić jedynie do wglądu. 

#News 4 ▪️ Mija termin składania  informacji ZUS IWA

Deklaracja ZUS IWA jest informacją o danych koniecznych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Obowiązek złożenia jej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mija 31 stycznia.

Informację ZUS IWA sporządzają wyłącznie płatnicy, którzy spełniają poniższe warunki:

  • nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia poprzedniego roku i co najmniej 1 dzień w styczniu danego roku opłacali składki na ubezpieczenie wypadkowe za co najmniej jedną osobę,
  • 31 grudnia poprzedniego roku byli wpisani do rejestru REGON,
  • w 2020 zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 ubezpieczonych.

Ważne! Nie ma potrzeby składać informacji ZUS IWA, jeżeli chociaż w jednym miesiącu poprzedniego roku ani jedna osoba, za którą opłacane są składki, nie podlegała temu ubezpieczeniu.

UWAGA: Do końca stycznia należy również złożyć PIT-11 oraz PIT-4R do Urzędu Skarbowego.

#News 5 ▪️ Rząd chce rozszerzyć tarczę finansową o kolejne kody PKD

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekty uchwał, które rozszerzają Tarczę finansową o kolejne 5 kodów PKD. Są to:

  • sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia (46.42.Z);
  • sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.72.Z);
  • nauka języków obcych (85.59.A);
  • działalność klubów sportowych (93.12.Z);
  • pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich (96.01.Z).

O tarczy branżowej pisaliśmy w artykule – Tarcza 6.0 tzw. tarcza branżowa.

#News 6 ▪️ Rośnie bezrobocie – na szczęście nieznacznie

Jak podaje GUS – stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2020 r. wyniosła 6,2% i była wyższa niż w listopadzie 2020 r. (6,1%).

Jest to pierwszy wzrost od 6 miesięcy. Od czerwca do listopada stopa bezrobocia była na tym samym poziomie czyli 6,1%.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 1.046,4 tys. wobec 1.025,7 tys. osób w listopadzie.

Co ważne, w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11%, choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,7%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,1%).

Resort rozwoju podkreślił, ze wzrost bezrobocia w grudniu jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach.

Polski rynek pracy kształtuje się bardzo dobrze na tle Europy, jesteśmy bowiem w czołówce krajów z najniższym wskaźnikiem bezrobocia.

#News 7 ▪️ Kursy/webinary

Jest to opracowany przeze mnie 9-miesięczny program dydaktyczny, który obejmuje kursy z dziedziny prawa pracy (w tym czasu pracy), naliczania wynagrodzeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego, procedur RODO oraz narzędzia MS Excel. Podczas szkoleń nie zabraknie dziesiątek przykładów, ćwiczeń i ciekawych quizów.

Akademia jest placówką oświatową rekomendowaną przez MEN. Absolwenci kursów którzy ukończą Akademię z wynikiem pozytywnym, otrzymują certyfikaty wystawiane na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej, wydawane na podstawie § 22 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).

Uwaga: Teraz możesz obejrzeć HR detektywa również w formacie wideo. Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 20.08.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 20.08.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 20.08.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Master Certyfikowany kurs kierownika działu kadr i płac

  • Start: 6.11.2024
  • 6 miesięcy
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 22.01.2025
  • 6 miesięcy
4200 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Inspektora Ochrony Danych

  • Start: 26.09.2024
  • 4 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź
Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

Akademia Mistrzostwa Płacowego

  • Start: 20.08.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

  • Start: 20.08.2024
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego

  • Start: 20.08.2024
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Master Certyfikowany kurs kierownika działu kadr i płac

  • Start: 6.11.2024
  • 6 miesięcy
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 22.01.2025
  • 6 miesięcy
4200 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Inspektora Ochrony Danych

  • Start: 26.09.2024
  • 4 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.