- Aktualności
- COVID-19
- HR Detektyw
- Kadry
- Płace
- Podcast
- 6 min czytania
HR Detektyw #48 – monitoring nowości i zmian
Najświeższe informacje ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków - nowości w orzecznictwie, nowości w interpretacjach i stanowiskach resortowych. Zapraszamy na kolejne wydanie serii "HR Detektywi".
- 15 grudnia 2021
- 6 min czytania
HR detektywa możesz również odsłuchać w formie podcastu.
W formacie wideo, zapraszam na mój kanał na YouTube.
#News 1 ▪️ RPO proponuje do stażu pracy wliczać prowadzenie działalności gospodarczej i zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne
Biuro RPO argumentuje, że obecnie obowiązujące przepisy wykluczają wliczanie do stażu pracy okresów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. To zaś jest dyskryminujące dla pracownika, ponieważ uniemożliwia dostęp do stanowisk, które wymagają określonego stażu, ale wyłącznie na podstawie stosunku pracy. Stanowisko rzecznika jest takie, że zasady dostępu do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego muszą być równe dla wszystkich, niezależnie od formy. Zatem obecne przepisy rzecznik uważa za dyskryminujące.
W tym celu biuro RPO zwróciło się do resortu rodziny i polityki społecznej o uruchomienie w tym zakresie inicjatywy legislacyjnej, by sytuację to zmienić.
#News 2 ▪️ Orzeczenie SN w sprawie dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki
Sąd Najwyższy orzekł: „Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej.”
Uznano zatem, że ani określenie wysokości kary przez wskazanie podstaw do jej wyliczenia, ani brak ustalenia z góry jej maksymalnej wysokości nie stoją w sprzeczności z tym, by uznać, że kara stanowi określoną sumę pieniężną w rozumieniu art. 483 § 1 k.c.
Ryzyko dłużnika związane z naliczeniem kary za okres, który nie jest z góry znany, dłużnik może wyeliminować wykonując zobowiązania i usunięcie stanu zwłoki. Sad zwrócił też uwagę na rolę w instytucji przedawnienia w ograniczeniu tego niebezpieczeństwa.
Źródło: http://www.sn.pl
#News 3 ▪️ Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie nabycia przez inwestora akcji spółki pracowniczej
W uchwale z dnia 27 października 2021 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że „Porozumienie zawarte między inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, której akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce nie stanowi źródła prawa pracy jako nieoparte na ustawie (art. 9 § 1 k.p.)”
Uchwała ta stanowi więc rewolucyjną zmianę w orzecznictwie SN w zakresie porozumień zbiorowych.
Do tej pory SN przyjmował bowiem całkowicie przeciwne stanowisko w 2 uchwałach z 2001 r. (III ZP 25/00) oraz z 2006 r. (III PZP 2/06)
#News 4 ▪️ Pracownik złamał kręgosłup w drodze z łóżka do biurka. Niemiecki Sąd orzekł: wypadek w drodze do pracy
Federalny Sąd Socjalny w Niemczech przyznał odszkodowanie mężczyźnie, który upadł w drodze z łóżka do biurka w swoim mieszkaniu i doznał złamania kręgosłupa. Sędziowie uznali ten wypadek jako drogę do pracy. Ponieważ pracownik wykonywał swoją pracę zdalnie, to poranna droga do pracy podlega zdaniem sądu ochronie niezależnie od tego, gdzie praca jest wykonywana.
W Niemczech ochrona związana z wypadkami obowiązuje też przed rozpoczęciem pracy. Ostatni wyrok pokazuje, że dotyczy to także wypadków w mieszkaniach czy domach pracowników, którzy świadczą pracę zdalną. W tym wypadku przesądzające było uznanie bezpośredniego związku pokonywanego przez pracownika dystansu łóżko-biurko z pracą. Sędziowie stwierdzili, że decydujący był “zamiar działania” w kierunku aktywności zawodowej.
#News 5 ▪️ Szczepionka albo płatny urlop – takie rozwiązanie prawdopodobnie pojawi się w nowej ustawie
Według informacji dziennikarzy RMF przepisy w sprawie weryfikacji szczepień przez pracodawców są już gotowe. Zdecydowano się na następujące rozwiązanie: pracownicy będą mogli wybrać pomiędzy okazaniem przez pracownika certyfikatu szczepień albo okazaniem przez niego aktualnego negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa.
Najprawdopodobniej pracodawca nie będzie miał też do dyspozycji żadnej sankcji za niezastosowanie się pracownika do tych przepisów, a jedynie będzie mógł skierować takiego pracownika na płatny urlop. Autorzy tego przepisu mają na uwadze dobro pracownika. Chodzi o to, by pracownik nie został poszkodowany.
Projekt ustawy ma znaleźć się w Sejmie w przyszłym tygodniu.
#News 6 ▪️ Wsparcie finansowe na ponowne otwarcie firmy
„Nowy start” to program wparcia przedsiębiorców, którzy, mimo niepowodzenia, ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą. Celem programu jest dostosowanie ich modelu biznesowego do zmieniających się warunków rynkowych i konkurencji, zwiększenie posiadanych i nabycie nowych kompetencji w zakresie zarządzania i umiejętności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Właściciele firm mogą przeanalizować swoją sytuację z ekspertem oraz skorzystać z wiedzy i doświadczeń innych.
Program jest adresowany do przedsiębiorców, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 24 miesięcy i ponownie podjęli się prowadzenia firmy w okresie 6 miesięcy, przed dniem przystąpienia do projektu. Program pozwala na skorzystanie z indywidualnie dobranych szkoleń i warsztatów oraz z doradztwa poszkoleniowego prowadzonego przez ekspertów.
Nabór w programie „Nowy start” jest prowadzony przez pięciu operatorów, wyłonionych wcześniej przez PARP. Trzy z nich mają zasięg ogólnopolski, dwa są ograniczone do województw mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego.
Program jest w 100% dofinansowany ze środków funduszy unijnych oraz budżetu państwa.
Źródło: https://www.parp.gov.pl
#News 7 ▪️ Specjalny kalkulator dla firm na stronie ZUS-u
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni w drugiej połowie stycznia 2022 roku specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także samą składkę.
Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kalkulator będzie dostępny na stronie internetowej www.zus.pl, a także w programach: Płatnik i ePłatnik.
#News 8 ▪️ Nowe wzory formularzy PIT
Resort finansów opublikował na swojej stronie projekty nowych wzorów formularzy: PIT-11, PIT-2, PIT-2A, PIT-3, PIT-8AR oraz PIT-R.
Nowe formularze wymagają zmian z uwagi na nowelizację przepisów ustawy o PIT.
Ustalone wzory dokumentu elektronicznego zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów i będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r.