- HR-owe koło ratunkowe
- Kadry
- Koło ratunkowe
- 3 min czytania
HR-owe koło ratunkowe: Ochrona przed wypowiedzeniem dla pracownika, który osiągnął wiek emerytalny
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!
- 21 grudnia 2021
- 3 min czytania
Pamiętasz poniedziałkową zagadkę kadrową publikowaną na moim fanpage’u? Brzmiała ona następująco:
Pani Jadwiga 31.12.2021 r. osiąga 60 lat i tym samym uprawnienia emerytalne. Praca to kawał jej życia, czuje się świetnie. Liczy na usługi dla seniorów, które obiecuje Polski Ład i nie zamierza przechodzić na emeryturę.
Czy pracownik, który osiągnął wiek emerytalny, ale nadal pracuje i nie zamierza przejść na emeryturę nadal podlega ochronie przed wypowiedzeniem?
Jeżeli masz wątpliwości zapraszam do lektury mojego wpisu.
Zgodnie z Art. 39 kodeksu pracy pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a wiek ten uprawniałby go do uzyskania emerytury, obowiązuje ochrona przedemerytalna.
Ochrona przedemerytalna polega na tym, że w okresie 4 lat przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego pracodawca nie może rozwiązać z takim pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Celem tej ochrony jest zapewnienie pracownikowi możliwości dopracowania do momentu, kiedy będzie on posiadał uprawnienia do przejścia na emeryturę.
Zwrot „wiek emerytalny” w znaczeniu art. 39 kodeksu pracy należy rozumieć jako powszechny wiek emerytalny, który upoważnia do przejścia na tzw. „zwykłą” emeryturę. Za wiek emerytalny nie można zatem uznać momentu, w którym pracownik może przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę.
Zakres ochrony przedemerytalnej
Ochrona przedemerytalna dotyczy tylko i wyłącznie zakazu wypowiadania umów z inicjatywy pracodawcy.
Zatem nie wyklucza ona możliwości zwolnienia pracownika, któremu brakuje mniej niż 4 lata do emerytury bez wypowiedzenia, w sytuacji w której pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnił przestępstwo, które uniemożliwia jego dalsze zatrudnienie bądź gdy w sposób zawiniony pracownik utracił uprawnienia konieczne do wykonywania określonej pracy (art. 52 kodeksu pracy).
Podobnie, gdy pracownik jest niezgodny do pracy z powodu choroby przez odpowiedni okres lub jest nieobecny w pracy z innej (usprawiedliwionej) przyczyny (art. 53 kodeksu pracy).
Pracodawca nie może w okresie ochronnym wręczyć pracownikowi wypowiedzenia (pisma rozwiązującego umowę o pracę za wypowiedzeniem). Może to zrobić jednak tuż przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli umowa o pracę miałaby ulec rozwiązaniu (po upływie okresu wypowiedzenia) już w czasie okresu ochronnego.
Kiedy kończy się okres ochronny?
Momentem, w którym kończy okres ochronny jest chwila osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego.
Pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie dopiero po upływie okresu ochronnego.
Warto również podkreślić, że samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.
W przypadku, gdyby pracodawca chciał wypowiedzieć pracownikowi umowę po upływie okresu ochronnego powinien uzasadnić swoją decyzję obiektywnymi przesłankami, a nie samym osiągnięciem wieku emerytalnego.