- Urlopy
- 3 min czytania
TOP 10 artykułów o urlopach – wybór Czytelników
Urlopy pracownicze to gorący temat ostatnich kilku miesięcy. Na moją skrzynkę pocztową wpływa każdego dnia wiele pytań zarówno od pracowników, jak i pracodawców. Odpowiedzi na Wasze pytania są już ba blogu! Zobacz TOP 10 artykułów o urlopach, które zdobyły największe uznanie Czytelników mojego bloga. Z pewnością są tam odpowiedzi również na Twoje pytania!
- 13 czerwca 2020
- 3 min czytania
1. Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu
Pierwszy rok pracy a prawo do urlopu to zagadnienie przysparzające wielu kłopotów szczególnie początkującym kadrowcom. A to wszystko z uwagi m.in. na rozbieżności interpretacyjne. W artykule wyjaśniam to zagadnienie. Przydatna wiedza również dla osób, które w tym roku po raz pierwszy podjęły zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
2. Jakie okresy zaliczamy do stażu pracy ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego?
Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopy wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy, który może udokumentować pracownik. Jakie okresy zaliczamy do okresu zatrudnienia w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, a jakie nie mają wpływu na staż pracy do urlopu? Poznaj tajniki ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego.
3. Wpływ długich nieobecności na prawo do urlopu
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy, jakim może pochwalić się pracownik. Na wymiar urlopu mają również wpływ niektóre nieobecności. Jakie? Jak wyliczyć urlop proporcjonalny po powrocie z długotrwałej nieobecności? Zobacz na przykładach.
4. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a ustanie stosunku pracy
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownik, bez względu na to czy wypowiedzenia dokonał pracownik czy pracodawca, jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W artykule znajdziesz też informację, kiedy należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
5. Urlop na żądanie, czyli ile, kiedy i na jakich zasadach
Urlop na żądanie jest przywilejem pracownika wynikającym z przepisów prawa pracy, dokładnie z art. 167(2) Kodeksu pracy. Czy pracodawca może odmówić pracownikowi prawa do urlopu? W artykule, oprócz odpowiedzi na to pytanie, znajdziesz również przydatne orzecznictwo.
6. Plan urlopów – konieczność czy wygoda?
Poznaj zasady sporządzania planu urlopów.
7. Czy plan urlopów może ulec zmianie?
Sprawdź, co się dzieje, jeśli urlop nie może odbyć się zgodnie z planem.
8. Zaległy urlop wypoczynkowy należy wykorzystać do 30 września! PODCAST
Urlop nie wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo to urlop zaległy. W przypadku nie wykorzystania urlopu przez pracownika w danym roku kalendarzowym, należy go udzielić najpóźniej do końca III kwartału następnego roku kalendarzowego.
9. Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. A dodatkowo również wypłacić z tego tytułu wynagrodzenie. W artykule znajdziesz informacje o tym, kiedy zatem pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy oraz jak obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego.
10. Urlop wypoczynkowy wg Kodeksu pracy
Przeczytaj, co o urlopie wypoczynkowym stanowi Kodeks Pracy – baza wiedzy dla pracownika i pracodawcy.