Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownika
W jakich przypadkach pracownik może skorzystać z dodatkowego uprawnienia, jakim jest urlop okolicznościowy z tytułu ślubu? Wpis z przymrużeniem oka! Przeczytaj o tym, co łączy prawo pracy z Walentynkami obchodzonymi 14 lutego! Poznaj Rozporządzenie regulujące udzielanie urlopu okolicznościowego oraz opinię PIP w przywołanej sprawie! Zapraszam do czytania i udostępniania!
- 14 lutego 2022
- 4 min czytania
Podstawa prawna udzielenia urlopu okolicznościowego
Instytucja urlopu okolicznościowego uregulowana została w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 2014 r., poz. nr 1632).
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.
§ 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy
Udzielenie takiego urlopu jest dla pracodawcy obligatoryjne, o ile pracownik złożył stosowny wniosek, będący podstawą jego udzielenia. W przypadku, gdy pracownik nie zdecyduje się skorzystać z przysługującego mu uprawnienia, urlop przepadnie.
Wymiar urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu
Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący – w przypadku ślubu pracownika 2 dni robocze.
Zwolnienia obejmujące dwa dni pracownik może wykorzystać łącznie, jak również podzielić je na pojedyncze dni. Zwolnienia udzielane są na cały dzień pracy bez względu na liczbę godzin, jaką w danym dniu pracownik powinien przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy
Dokumentowanie prawa do urlopu okolicznościowego
Uzyskanie dokumentów potwierdzających uprawnienie następuje zwykle w okresie późniejszym niż samo zdarzenie, dlatego nie ma obowiązku, aby pracownik przedstawił takie dokumenty już w chwili składania wniosku o urlop okolicznościowy. Dokumenty pracownik może dostarczyć w terminie późniejszym, oczywiście pod warunkiem, ze takie zdarzenie faktycznie nastąpiło. Pracownik składając oświadczenie bierze na siebie odpowiedzialność karną za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą.
Urlop okolicznościowy – prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy! Przeczytaj!
Do kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu ślubu?
Głównym celem urlopu okolicznościowego jest możliwość załatwienia wszelkich formalności związanych z danym wydarzeniem.
Ze względu na to, że brak jest konkretnych regulacji, które wskazywałyby, w jakim terminie od daty zaistnienia wydarzenia należy udzielić pracownikowi stosownego zwolnienia od pracy, po stronie zarówno pracowników, jak i pracodawców, pojawia się szereg wątpliwości co do czasu, w którym należy urlopu udzielić.
Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy, kierować trzeba się zasadą, iż termin urlopu musi pozostawać w ścisłym związku z danym wydarzeniem:
Wykorzystanie urlopu nie musi więc odbyć się w dniu, kiedy występuje dana okoliczność. Można skorzystać z niego w inny terminie, z tym zastrzeżeniem, że będzie to pozostawać w związku przyczynowym i czasowym z danym wydarzeniem. Termin udzielenia tzw. urlopu okolicznościowego powinien odpowiadać zarówno celowi, jak i terminowi wydarzenia, z którym zwolnienie to ma związek. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje pracodawca.
Państwowa Inspekcja Pracy
Przesłanki do udzielenia urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu
Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu pracownika udzielany jest w ścisłym związku przyczynowym z danym zdarzeniem. Oznacza to, iż uprawnienie przysługiwać będzie wówczas, gdy w jego wyniku powstaną faktyczne skutki na gruncie prawa cywilnego.
Należy mieć zatem na uwadze, że ślub wyznaniowy nie jest przesłanką do udzielenia urlopu w myśl § 15 przywołanego Rozporządzenia. Taka uroczystość nie spowoduje zawarcia małżeństwa na gruncie prawa polskiego. Przesłanką do skorzystania z uprawnienia urlopowego będzie zatem ślub cywilny, bądź ślub konkordatowy.
Ponowny ślub z tą samą osobą – czy przysługuje urlop okolicznościowy?
Taką samą zasadą należy kierować się również w sytuacji, gdy pracownik zawnioskuje o urlop okolicznościowy w sytuacji ponownego ślubu z osobą, z którą wcześniej zakończył prawnie związek małżeński. Rozwód, a następnie ponowne zawarcie małżeństwa, o ile jest to ślub cywilny lub konkordatowy, będą mieć swoje skutki na gruncie prawa cywilnego. Bez znaczenia zatem pozostaje tutaj tutaj fakt, iż sytuacja dotyczy tych samych osób.
Jak obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego? Przeczytaj!
Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu
Za czas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które obliczane jest według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.