Urlop regeneracyjny
Coraz więcej pracowników odczuwa stres, przemęczenie i przytłoczenie obowiązkami zawodowymi.
- 13 kwietnia 2021
- 2 min czytania
Długi urlop regeneracyjny w Polsce?
Zgodnie z raportem „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” aż 85% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że odczuwa stres w pracy. A aż 53% badanych stwierdziło, że odchodzi z pracy z powodu niekorzystnych warunków, takich jak stres, presja oraz przepracowanie.
Aby uniknąć zmniejszenia zaangażowania w pracę i wypalenia zawodowego, pracodawcy coraz częściej oferują dodatkowe dni wolne, a w niektórych przypadkach również długi urlop regeneracyjny (sabbatical).
Koncepcja
Urlop regeneracyjny (od angielskiego wyrażenia “sabbatical leave”) to kilkumiesięczny, półroczny lub roczny okres (płatny lub bezpłatny), który pracownik przeznacza na naukę lub podróże. Taka forma odpoczynku dla pracowników jest najbardziej rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych. Początkowo urlop regeneracyjny był przyznawany profesorom wyższych uczelni, aby mogli wziąć jeden lub dwa semestry urlopu na dalsze kształcenie, nauczanie na zagranicznej uczelni lub badania naukowe.
Obecnie, coraz więcej pracodawców oferuje pracownikom dłuższy urlop regeneracyjny od wykonywania obowiązków zawodowych. Urlop może być wykorzystany na odpoczynek lub dokształcanie się, podnoszenie kompetencji i zdobywanie nowych doświadczeń, co w efekcie sprawia, że pracownik jest gotowy do powrotu do pracy z nową energią i pomysłami.
Badania naukowe dowodzą, że kilkumiesięczna przerwa w pracy zapobiega wypaleniu zawodowemu, poprawia samopoczucie oraz podnosi efektywność pracownika.
Przepisy w Polsce
Polskie przepisy gwarantują pracownikom prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy. Długi urlop regeneracyjny nie jest uregulowany przepisami prawa w Polsce, ani nie był przedmiotem prac ustawodawcy.
Kodeks pracy określa jedynie ustawowe minimum gwarantowanego urlopu wypoczynkowego poszczególnym grupom pracowników, jednak pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może zagwarantować dłuższy urlop dla pracowników z długim stażem. Ważne aby przy wprowadzaniu przepisu o dodatkowej liczbie dni urlopowych kierować się zasadą niedyskryminacji.