- HR-owe koło ratunkowe
- Kadry
- Koło ratunkowe
- 2 min czytania
HR-owe koło ratunkowe: Wezwanie do pracy podczas zwolnienia z obowiązku jej świadczenia
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!
- 9 listopada 2021
- 2 min czytania
Czy pracodawca, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia może zmień zdanie i wezwać pracownika do pracy?
Odpowiedź:
Tak. Może.
W tej sprawie Sąd Najwyższy wydał bardzo ważny wyrok w dniu 5 września 2019 r. (III PK 96/18). Wyrok dotyczy charakteru prawnego instytucji zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
SN rozstrzygnął w nim, że zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy zgodnie z art. 36[2] k.p. nie jest czynnością prawną, czyli oświadczeniem woli w rozumieniu art. 61 § 1 k.c.
Zdaniem SN zwolnienie takie jest realizowane w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy wynikających wprost z art. 22 § 1 k.p.
W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy, mimo, że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony. W konsekwencji może go wezwać do pracy pomimo wcześniejszego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
Może również udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 167[1] k.p.
Wyrok ten jest bardzo korzystny dla pracodawców, ale może komplikować zmianę pracy, czy też podjęcie nowego zatrudnienia w okresie wypowiedzenia, gdyż pracownik nie może mieć pewności, że pracodawca nie wezwie go do pracy, nawet pomimo wcześniejszego zwolnienia ze świadczenia pracy.