- Aktualności
- HR-owe koło ratunkowe
- Kadry
- 3 min czytania
Zwolnienia grupowe, a zatrudnienie więźniów
Pracodawca jest zmuszony do wręczenia wypowiedzeń większej grupie pracowników. Nie jest jednak pewien w jaki sposób ustalić stan zatrudnienia, ponieważ zatrudnia nie tylko osoby na podstawie umowy o pracę, ale również więźniów. Na podstawie jakich umów można zatrudnić więźniów? W jaki sposób ustalić stan zatrudnienia w kontekście ustawy o zwolnieniach grupowych? Zapraszam do lektury!
- 3 października 2022
- 3 min czytania
Podstawa prawna i ustawowy obowiązek wypłaty odpraw
Ustalenie stanu zatrudnienia jest o tyle ważne, że pracodawca musi upewnić się czy dotyczą go przepisy ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Z przepisów ustawy wynika bowiem obowiązek wypłaty odpraw pieniężnych.
Zatrudnienie więźniów w kontekście stanu zatrudnienia przy zwolnieniach grupowych
W pierwszej kolejności pracodawca powinien sięgnąć do przepisów ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie bowiem z tym aktem prawnym, odprawa pieniężna dla zwolnionych pracowników przysługuje, gdy zwolnienia następują z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron z określoną liczbą pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni.
Do zwolnień grupowych zaliczamy sytuację, w której pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zwalnia w wymienionym okresie:
- 10 pracowników, gdy zatrudnia mniej niż 100 osób,
- 10% załogi, gdy w firmie pracuje co najmniej 100 osób, ale mniej niż 300,
- 30 pracowników, gdy zakład zatrudnia co najmniej 300 osób.
Do otrzymania odprawy uprawnieni są nie tylko pracownicy zwalniani grupowo, lecz także ci zwalniani indywidualnie, pod warunkiem, że przyczyny istniejące po stronie pracodawcy są wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę, np. likwidacja określonych stanowisk bądź ogłoszenie upadłości czy likwidacji firmy.
Konsekwencje spożywania alkoholu w miejscu pracy (nawet za zgodą pracodawcy)
Na podstawie jakiej umowy zatrudnić więźnia?
Osoba skazana (odbywająca karę w zakładzie karnym) ma prawo świadczyć pracę.
Na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych, skazani mogą być zatrudnieni odpłatnie u zewnętrznych przedsiębiorców, w tym również w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą.
Ponadto, na mocy art. 121 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy albo umożliwia się skazanemu wykonywanie pracy zarobkowej w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej
W stosunku do skazanych pracujących, w zakresie nieuregulowanym w kodeksie, stosuje się przepisy prawa pracy.
W stosunku do skazanych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy nie stosuje się przepisów prawa pracy, z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nieuczciwe wykorzystanie czasu pracy. Praca jednocześnie dla kilku pracodawców
Czy do stanu zatrudnienia wliczyć więźniów?
Zatem, jeśli pracodawca wypowiada umowy o pracę z przyczyn nieleżących po stronie pracowników, to do stanu zatrudnienia wliczy skazanego, jeśli został zatrudniony w ramach umowy o pracę. Stan zatrudnienia należy liczyć na dzień wręczenia pierwszego wypowiedzenia. Do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz innych osób świadczących pracę w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (np. umów o charakterze cywilnym).