- Aktualności
- HR Detektyw
- Płace
- 4 min czytania
Rewolucja w PIT-2! Pobierz nowy wzór!
Na stronie Ministerstwa Finansów, został udostępniony wzór oświadczenia podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-2 (9). Pobierz nowy wzór! Sprawdź, co i kiedy się zmienia oraz kto powinien złożyć nowy PIT-2! Zapraszam!
- 16 września 2022
- 4 min czytania
Od kiedy obowiązuje nowy wzór PIT-2 (9)?
Oświadczenie PIT-2 (9) będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych dopiero od 1 stycznia 2023 roku.
Jakie oświadczenia i wnioski mogą zostać złożone przez pracownika za pomocą nowego PIT-2 (9)?
Opublikowany na stronie Ministerstwa druk PIT-2 został wyposażony w szereg oświadczeń. Podatnik wypełnia tylko te części, w zakresie których składa oświadczenie lub wniosek. Druk PIT-2 (9) pozwala podatnikowi dokonać oświadczenie w zakresie:
- stosowania pomniejszenia o kwotę zmniejszającą podatek,
- zamiaru preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem / jako osoba samotnie wychowująca dziecko),
- spełnienia warunków korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu,
- spełnienia warunków do stosowania wszelkiego rodzaju zwolnień tj. ulga dla rodzin 4+, ulga powrót, ulga dla pracujących seniorów.
Druk PIT-2 (9) w części H, I, J umożliwia podatnikowi złożenie wniosku:
- o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodu,
- o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu,
- o nie pobieraniu zaliczek w roku podatkowym.
Zmiany w Polskim Ładzie od 1 stycznia 2023 r.
W dniu 1 stycznia 2023 zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 2021.06.24). To na mocy art. 31a ust. 2 ustawy Ministerstwo opublikowało nowy wzór dokumentu.
W 2023 będzie możliwe składanie PIT-2 od każdego źródła dochodu.
Zgodnie z art. 31a ust. 3, wspomnianej ustawy podatnik będzie wskazywał, czy płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:
- 1. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek albo
- 2. 1/24 kwoty zmniejszającej podatek, albo
- 3. 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.
Ponadto zgodnie z art. 31a ust. 5, w przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia, jeżeli:
- 1. łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w danym miesiącu nie będzie przekraczała kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
- 2. w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzysta w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek, w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym.
Wprowadzenie nowych przepisów ma odzwierciedlenie we wzorze druku PIT-2 (9). Pobierz go tutaj:
Zgodnie z objaśnieniami do nowego druku, część C i D może wypełnić podatnik, który uzyskuje w danym miesiącu przychody:
- 1) od więcej niż jego płatnika, jeżeli:
a) łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
b) w roku podatkowym podatnik nie skorzystał za pośrednictwem płatnika w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek, w tym także poprzez złożenie wniosku o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym;
- 2) od tego samego płatnika z różnych tytułów (np. ze stosunku pracy i z umowy zlecenia), przy czym łączna kwota pomniejszenia zastosowana w tym miesiącu przez tego płatnika nie może przekroczyć kwoty wskazanej w tym oświadczeniu.
Część D wypełnia podatnik, który chce upoważnić płatnika stosującego z urzędu pomniejszenie zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, do pomniejszania zaliczki na podatek w innej wysokości, tj. o 1/24 albo 1/36 kwoty zmniejszającej podatek. Oświadczenie w zakresie części C i D podatnik może złożyć nie więcej niż trzem płatnikom.
Znamy wysokość płacy minimalnej na 2023 rok! Podwójna waloryzacja!
Czy pracownicy powinni złożyć do pracodawcy PIT-2 na nowym wzorze?
Oświadczenia i wnioski według nowego wzoru będą mogły być złożone przez podatnika, jeśli nie złożył on oświadczeń i wniosków w inny sposób wskazany przez płatnika.
Płatnik będzie mógł wyznaczyć inny sposób przyjmowania oświadczeń i wniosków mających wpływ na obliczenie zaliczki na podatek (np. poprzez elektroniczny system kadrowo-płacowy).
Podatnik (czyli pracownik) będzie obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli zmienią się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek. Wycofanie i zmiana złożonego wcześniej oświadczenia lub wniosku następować będzie poprzez złożenie nowego oświadczenia lub wniosku.