- HR-owe koło ratunkowe
- Koło ratunkowe
- Płace
- 2 min czytania
HR-owe koło ratunkowe: Ulga podatkowa pracownika poniżej 26 roku życia
Zapraszam na kolejne HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!
- 17 sierpnia 2021
- 2 min czytania
Dzień dobry. Chciałam prosić o poradę w sprawie zatrudniania pracowników poniżej 26 roku życia. Jak to jest z tymi ulgami? Czy pracodawca powinien wypłacać pracownikowi wynagrodzenie powiększone o tą ulgę podatkową? Jedna księgowa twierdzi że tak, natomiast druga że nie. I nie wiadomo kto ma rację. Proszę o pomoc.
Odpowiedź:
Pracodawca wypłaca pracownikowi korzystającemu z ulgi podatkowej wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną.
Chcesz wiedzieć dlaczego?
Ulga „Bez PIT dla młodych” wprowadzona została w sierpniu 2019 roku. Na początku osoby uprawnione do skorzystania z niej musiały złożyć oświadczenie o spełnianiu kryteriów przyznania ww. ulgi. Od 2020 r. nie jest to konieczne a ulga przysługuje automatycznie każdemu uprawnionemu.
Co obejmuje ulga?
Od 2021 r. ulga obejmuje także przychody z:
- umów o praktyki uczniowskie lub absolwenckie
Wcześniej obejmowała przychody z tytułu:
- odbywania stażu uczniowskiego,
- odbywania praktyk absolwenckich,
- umowy zlecenie (z wyłączeniem umowy zlecenie ze zbyciem praw autorskich) oraz o świadczenie usług,
- pracy nakładczej,
- stosunku służbowego,
- pracy nakładczej
Na czym polega ulga?
Ulga obejmuje przychód do 85 528 zł rocznie, niezależnie od liczby umów na podstawie, których wypłacane są pieniądze. Przychody powyżej progu 85 528 opodatkowane są 32% stawką PIT.
Co ze składkami na ZUS i NFZ?
Ulga nie zwalnia z płacenia składek ZUS i NFZ. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba jednocześnie nie ukończyła 26 roku życia oraz posiada status ucznia albo studenta.
Co z podatkiem?
Pracodawca oraz zleceniodawca nie mogą pobierać zaliczek na PIT od przychodu osób, którym przysługuje ulga. Ich wynagrodzenie powinno być wypłacane bez potrącania podatku PIT.
Wyjątek stanowił okres przejściowy po wprowadzeniu ulgi. W 2019 roku pracodawca zobowiązany był pobierać zaliczkę jeśli uprawniony nie złożył odpowiedniego oświadczenia, przewidziano natomiast dla takich osób zwrot podatku.
Więcej informacji na temat ulgi dla młodych znajduje się w e-booku Zerowy PIT dla młodych.