- Czas pracy
- 3 min czytania
TOP 10 artykułów o czasie pracy – wybór Czytelników
Czas to niezwykle cenny zasób w przedsiębiorstwie. Właściwe zarządzanie czasem pracy przyczynia się nie tylko do realizacji celów biznesowych, ale także do pozyskania najlepszych pracowników z rynku pracy - elastyczne systemy czasu pracy to pożądany benefit. Zobacz 10 najczęściej czytanych artykułów o czasie pracy docenionych przez Czytelników mojego bloga. Takich informacji poszukują praktycy prawa pracy.
- 14 czerwca 2020
- 3 min czytania
1. Jak obliczyć wymiar czasu pracy
Wymiar czasu pracy to czas w jakim pracownik zobowiązał się pozostawać w dyspozycji pracodawcy w danym dniu roboczym i “uśrednionym” tygodniu pracy. Wymiar czasu pracy określa ile czasu zgodnie z umową pracownik powinien poświęcić swemu pracodawcy. Jak go obliczyć? Zobacz na przykładach.
2. Wymiar czasu pracy pracownika z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Wymiar czasu pracy pracownika z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest niższy od podstawowego wymiaru czasu pracy pracownika pełnosprawnego. Na czym polegają różnice i jak wyliczyć wymiar czasu pracy w takim przypadku? Przykłady i wytyczne znajdziesz w moim artykule.
3. Zadaniowy system czasu pracy
Ustawodawca przewidział możliwość ustalenia czasu pracy za pomocą wymiaru zadań do wykonania przez pracownika lub grupę pracowników. Na czym polega zadaniowy system czasu pracy i jak wdrożyć go w swojej firmie opisuję szczegółowo na blogu.
4. Ruchomy czas pracy
Czym jest ruchomy czas pracy? Jak go wprowadzić? Kiedy go można zastosować? Możesz to zrobić w trzech wariantach – sprawdź jakich!
5. Elastyczny czas pracy – jak go zastosować?
Elastyczny czas pracy to rozwiązanie, które wg danych Państwowej Inspekcji Pracy wprowadziło w Polsce już ponad 2500 firm. Na czym polega elastyczny czas pracy i skąd jego popularność? Wszystko szczegółowo opisałam na blogu.
6. Jak obliczyć dodatkowe wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
Za każdą godzinę przepracowaną ponad normę czasu pracy, pracownikowi przysługuje przede wszystkim normalne wynagrodzenie za wykonaną pracę. Chodzi tu o takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę ustalając wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych? Sprawdź na przykładzie!
7. Gdy pracownik rozpoczyna pracę wcześniejszej, niż wynika to z obowiązującego go rozkładu czasu pracy
W codziennej praktyce nie rzadko zdarza się tak, że pracownik “pojawia” się w pracy dużo wcześniej niż wynika to obowiązującego ją rozkładu czasu pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy to dogodna sytuacja? Czy czas ten zaliczamy do czasu pracy? Czy pracownik może z tego tytułu rościć prawo o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny? W tym artykule odpowiadam na pytania skierowane przez moich Czytelników.
8. Przygotowanie do pracy, a czas pracy
Czy czas w którym pracownik musi przygotować się do pracy zaliczamy do czasu pracy? Czasem tak, a czasem nie. Kiedy tak, a kiedy nie? O tym posłuchasz w moim podcaście.
9. Wyjścia prywatne
Czy pracownik może poprosić pracodawcę o zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych? Czy pracodawca musi udzielić wolnego? Jakie warunki trzeba spełnić, aby pracownik mógł odpracować takie zwolnienie bez uznania tego za nadgodziny? Co powinien zawierać wniosek pracownika? W jednym z odcinków podcastu omawiam szczegółowo to zagadnienie z perspektywy prawa pracy.
10. Podróż służbowa a czas pracy
Artykuły na moim blogu inspirowane są w dużej mierze pytaniami, które spływają każdego dnia od Czytelników mojego bloga, zainteresowanych tematyką prawa pracy, wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych. Tym razem zapytano czy podróż służbową zaliczamy do czasu pracy. Aby skorzystać mogło jak najwięcej osób, odpowiedzi udzieliłam na blogu.