Urlop szkoleniowy
Pracownicy powszechnie korzystają z urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego i okolicznościowego. Jednak część pracowników może również skorzystać z urlopu szkoleniowego.
- 20 sierpnia 2021
- 2 min czytania
Kto może skorzystać z urlopu szkoleniowego?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe czyli zdobywają lub uzupełniają wiedzę oraz umiejętności zawodowe.
Z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać tylko osoby, które szkolą się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy. Osoby, które decydują się rozwijać swoje umiejętności bez wiedzy pracodawcy nie mogą skorzystać z urlopu szkoleniowego. W takiej sytuacji pracownicy mogą ubiegać się jedynie o udzielenie urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego.
Pracodawca może również wyrazić zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika już w trakcie nauki gdy pracownik poinformuje o tym pracodawcę i wystąpi o jego zgodę. Po uzyskaniu zgody pracownik może kontynuować naukę jako podnoszenie kwalifikacji zawodowych na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Wymiar urlopu szkoleniowego
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.
Zasady udzielania urlopu szkoleniowego
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Urlop szkoleniowy powinien być wykorzystywany w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia. Jeżeli w okresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu szkoleniowego, wówczas urlop przepada.
W czasie urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Umowa szkoleniowa
Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę w formie pisemnej, która będzie określać wzajemne prawa i obowiązki stron.
Dodatkowe świadczenia
Pracodawca może również przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia. Może pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki lub zakwaterowanie.
Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie fakultatywnie przyznane pracownikowi świadczenia związane z dokształcaniem zawodowym są wolne od podatku. Nie dotyczy to wynagrodzenia otrzymanego za czas urlopu szkoleniowego.