- Aktualności
- Obywatele Ukrainy
- Zatrudnianie cudzoziemców
- 4 min czytania
Pora na zatrudnianie cudzoziemców: Zezwolenie na pracę
Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2021 roku wydano 502,3 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, czyli 22% więcej niż w 2020 roku. W artykule z cyklu "Pora na zatrudnianie cudzoziemców" podpowiadam jak robić to zgodnie z przepisami i bez bólu głowy! Dzisiaj o procedurach związanych z zezwoleniem na pracę.
- 14 kwietnia 2022
- 4 min czytania
Kiedy zezwolenie na pracę nie jest wymagane
Zezwolenie na pracę jest najbardziej podstawowym dokumentem legalizującym aspekt pracy pracowników cudzoziemskich w Polsce. Należy zaznaczyć, iż zezwolenie na pracę nie będzie wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, posiada zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub w ogóle jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Zezwolenie na pracę w żaden sposób nie koliduje z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy w przypadku obywateli państw, którzy w obecnym stanie prawnym uprawnieni są do wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Zatem podmioty zatrudniające obywateli Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Białorusi i Armenii mają dowolność wyboru podstawy prawnej legalizującej aspekt ich pracy.
Test rynku pracy
W przypadku zezwolenia na pracę, zatrudnianie cudzoziemców ma charakter uzupełniający w stosunku do obywateli polskich. Oznacza to, że polski pracodawca będzie musiał wykazać, że na dane stanowisko nie udało mu się znaleźć obywatela Polski lub obywatela innego kraju Unii Europejskiej. A zatem jedynym sposobem wypełnienia luki na danym stanowisku będzie zatrudnienie obcokrajowca. Procedurę tę zwykle się określa „testem rynku pracy”. Szczegóły znajdziesz tutaj >
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – przeczytaj więcej!
Typy zezwoleń na pracę
Tak samo jak wizy czy zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pracę też są dokumentami celowymi. Oznacza to, że wydawane są odpowiednio do rodzaju pracy wykonywanej przez cudzoziemca. W zależności od konfiguracji w jakiej będzie zatrudniony cudzoziemiec – można wyszczególnić następujące typy zezwoleń na pracę:
- Typ A – jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę w podmiocie mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej
- Typ B – jeżeli cudzoziemiec w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji będzie przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12
- Typ C – jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego i będzie de- legowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu zagranicznego albo podmiotu powiązanego z pracodawcą
- Typ D – jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa)
- Typ E – jeżeli cudzoziemiec będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego i będzie delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż objęty zezwoleniem na pracę typu C lub D.
Termin ważności zezwolenia na pracę
Zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony w treści zezwolenia (decyzji administracyjnej otrzymanej od wojewody), nie dłuższy niż 3 lata i może być przedłużane (art. 88e ust. 1 u. prom.zatru.).
Kto składa wniosek na zezwolenie na pracę?
Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jest wydawane na wniosek pracodawcy. Wydaje je wo- jewoda właściwy dla siedziby pracodawcy. Istnieje możliwość składania wniosków w formie papierowej lub w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
Dokument zezwolenia na pracę zawsze obowiązuje konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcę oraz zezwala na pracę na określonym stanowisku pracy lub przy konkretnym rodzaju pracy. Należy zaznaczyć, że zmiana stanowiska pracy spowoduje konieczność uzyskania nowego zezwolenia na pracę.
Przedłużenie zezwolenia na pracę
Przepisy przewidują możliwość przedłużenia już wydanego zezwolenia zamiast występowania o nowe. Aby pracodawca mógł przedłużyć już istniejące zezwolenie na pracę do wniosku o przedłużenie powinien dołączyć:
- wszystkie załączniki, które składał w celu uzyskania pierwotnego zezwolenia
- nową umowę stanowiącą podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca na rzecz podmiotu powierzającego (może to być umowa o pracę bądź umowa cywilnoprawna)
- dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca.
Jeżeli przed końcem ważności pierwotnie uzyskanego zezwolenia na pracę pracodawca złożył wniosek o przedłużenie zezwolenia na tym samym stanowisku a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, to pracę cudzoziemca uważa się za legalną od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie przedłużenia zezwolenia na pracę stanie się ostateczna (art. 88g ust. 1a u.prom.zatru.).