- Obywatele Ukrainy
- Zatrudnianie cudzoziemców
- 3 min czytania
Vademecum pracodawcy: Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy dla obywatela Ukrainy
W artykule z cyklu „Vademecum Pracodawcy” opisujemy nowy rodzaj dokumentu, który pojawił się przestrzeni biznesowej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy dla obywatela Ukrainy. Dowiedz się czym jest ten dokument i co można dzięki niemu zyskać. Ekspertka - Monika Piątek, dzieli się wiedzą z obszaru zatrudniania cudzoziemców.
- 1 grudnia 2023
- 3 min czytania
Na podstawie dokumentu, jakim jest powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy dla obywatela Ukrainy można zalegalizować pracę cudzoziemca (obywatela Ukrainy), który przekroczył granicę w związku z konfliktem zbrojnym od 24 lutego 2022 r. Praca obywatela Ukrainy na podstawie ww. powiadomienia będzie ważna jeżeli:
- jest on obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- jest obywatelem Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pobyt na terytorium RP uznaje się za legalny do dnia 4 marca 2024 r. – ochrona czasowa).
Procedura rejestracji powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy
- powiadomienie zgłasza pracodawca lub pełnomocnik w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca;
- dokument ten nie podlega opłacie;
- każdorazowa zmiana pracodawcy wymaga zgłoszenia nowego powiadomienia;
- każdorazowe obniżenie wymiaru czasu pracy, stawki godzinowej czy wynagrodzenia również wymaga uzyskania nowego powiadomienia;
Zgłoszenie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy jest procedurą bezpłatną. Pracodawca poprzez portal praca.gov.pl rejestruje dokument.
Zatwierdzenie dokumentu jakim jest powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy było niezwykle ważnym krokiem w celu ułatwienia legalizacji pracy cudzoziemców, którzy po wybuchu wojny zaczęli przekraczać polsko-ukraińską granicę w poszukiwaniu pracy i spokojnego życia.
Dowiedz się więcej: Zezwolenie na pracę
Zezwolenie na pracę wydawane jest na wniosek pracodawcy przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego pracę. Dokument ten dotyczy cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, np. obywateli takich krajów jak: Filipiny, Indonezja, Argentyna, Maroko itp. Czym różnią się poszczególne rodzaje zezwoleń? Przeczytaj tutaj:
Rekrutujesz cudzoziemca? Na te dokumenty zwróć uwagę!
Proces rekrutacji cudzoziemca jest złożony i wymaga od pracodawcy przestrzegania wielu przepisów prawnych. Jednym z głównych aspektów jest zwrócenie uwagi na dokumenty, które są niezbędne w procesie rekrutacyjnym. Na co pracownik działu HR lub działu kadr musi zwrócić uwagę? Przede wszystkim cudzoziemiec musi dostarczyć:
- paszport zagraniczny (tj. strona główna z danymi osobowymi, wszystkie strony zapisane, na których są wizy, pieczątki czy inne adnotacje);
- dokument tożsamości (w przypadku obywateli Unii Europejskiej nie jest wymagane przedstawienie paszportu zagranicznego. Może to być inny dokument tożsamości).