- Aktualności
- HR
- Podcast
- 6 min czytania
Przychodzi HR do Zarządu: Kompetencje młodych mam
Powroty do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem bywają trudne. Spadek poczucia własnej wartości blokuje podejmowanie wyzwań. Zupełnie niepotrzebnie! Młode mamy mogą pochwalić się całym arsenałem kompetencji oczekiwanych przez rynek pracy. Jak firma może wspierać pracujące mamy? Jak wykorzystać potencjał, który tkwi w ambitnych kobietach pełnych zapału do pracy? W ramach cyklu "Przychodzi HR do Zarządu" przedstawiam "case studies" z życia firm, inspiruję do śledzenia trendów w obszarze HR i wskazuję narzędzia do wspierania organizacji w pokonywaniu trudności związanych z kapitałem ludzkim. Dziś case study firmy z wymagającej branży IT i nowoczesnych technologii.
- 31 marca 2022
- 6 min czytania
Posłuchaj odcinka w firmie podcastu:
Zobacz animację na YouTube:
Twarda wiedza to nie wszystko
Szefowa zespołu programistów działającego w ramach działu wsparcia IT w firmie X od dłuższego czasu borykała się z niedoborami kadrowymi. Projektów do realizacji było coraz więcej, a niestety, na dzisiejszym rynku pracy trudno jest pozyskać osoby o kompetencjach technologicznych. Permanentnie toczące się procesy rekrutacyjne nie pozwalały na znalezienie właściwych ludzi.
Próby zatrudnienia osób o wyłącznie technicznych kompetencjach nie wypadły dobrze (dwóch pracowników zrezygnowało po okresie próbnym, twierdząc, że otrzymali lepsze oferty pracy). Analiza tych porażek wspólnie z HR pozwoliła wysnuć wnioski, że oprócz wiedzy i doświadczenia w obszarze technologii, ze względu na specyfikę pracy bezpośrednio z klientem docelowym, wewnętrznym kandydatom potrzebne są jeszcze kompetencje miękkie w zakresie komunikacji, relacji i duża elastyczność. Większość programistów, którzy zgłaszali się do pracy wolało poprzestać po prostu na rozwoju „skilli” z obszaru nowoczesnych technologii.
Z ocen okresowych wynikało natomiast jednoznacznie, że najlepsze oceny otrzymywali pracownicy o specyficznym profilu osobowym – kobiety w wieku 28-44 lata, które złożyły do pracodawcy oświadczenia o korzystaniu z urlopu opiekuńczego z art. 188 Kodeksu pracy lub powracające do pracy po przerwach związanych z macierzyństwem. Jednocześnie wykazano w tej grupie zwiększony odsetek korzystania z zasiłków opiekuńczych na dzieci.
Luka kompetencyjna w firmie? Przeczytaj, jak temu zapobiec! >
Mama w zespole? Doceń jej rodzicielskie moce!
W zgodnej opinii branży IT miękkie kompetencje nie cieszą się dobrą reputacją. Panuje przekonanie, że rolą programisty jest dostarczenie kodu wysokiej jakości, a kontaktami z klientem, efektywną komunikacją, skutecznym wdrożeniem, zajmują się osoby z działu biznesu. Tylko ok. 40% programistów jest zainteresowanych rozwojem kariery w roli menedżera. I to ewentualnie ta część może być nieco zainteresowana rozwojem kompetencji miękkich.
Na to wszystko nałożyła się pandemia. Praca zdalna pokazała dobitnie jak istotne są umiejętności kolaboracji w zespole rozproszonym, sprawna komunikacja i dobra organizacja własnego czasu. Osobnym i unikalnym doświadczeniem jest pełnienie roli rodzica. Oprócz rozwijania cierpliwego i empatycznego podejścia do „klienta”, wpływa na lepszą organizację i polepsza elastyczność.
Matki wychowujące te mniejsze i większe pociechy potrafią bardziej docenić czas dla siebie, a w związku z tym są dobrze zorganizowane, elastycznie balansują pomiędzy zadaniami i posiadają wysokie umiejętności planowania i pracy na priorytetach. Opieka nad dzieckiem wymaga także kreatywności. Te kompetencje mogą bardzo przydać się także w życiu zawodowym w branży technologii, gdzie wymagane jest formułowanie szytych na miarę rozwiązań.
Pracodawco, słuchaj swojego Zespołu!
Szefowa programistów wspólnie z HR Business Partner postanowiły przyjrzeć się dokładniej fenomenowi wysokich ocen okresowych w specyficznej grupie pracowników, jakim były młode mamy i skierować swoje rekrutacyjne siły (w tym działania employer brandingowe) właśnie na tę grupę docelową. Na początek zinwentaryzowano zasoby i przeprowadzono analizę absencji w firmie. Jak wynikało z dokumentów kadrowych, na urlopie macierzyńskim przebywały dwie dziewczyny, zaś w przypadku kolejnej koniec urlopu rodzicielskiego wypadał już za 3 miesiące.
Przede wszystkim postanowiono przeprowadzić krótkie wywiady z pracownicami, pełniącymi rolę matek, by poznać ich oczekiwania. Ustalenie wartości na jakich najbardziej im zależy pozwoliłoby dookreślić potrzeby, które potencjalnie mógłby wspierać pracodawca. Takie podejście umożliwi uruchomienie programów wsparcia lub wprowadzenia nowych benefitów, które podniosłyby komfort i bezpieczeństwo pracujących mam i wpłynęło znacząco na ich satysfakcję, a w przyszłości może pozwoliłoby przyciągnąć do zespołu nowe pracownice. Rozmowy wskazywały na kluczowe obszary, którymi mamy były zainteresowane:
- elastyczne podejście do czasu pracy, które umożliwia nie tylko sprawowanie opieki nad dzieckiem, ale także spędzanie z nim czasu oraz
- zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki.
Elastyczny czas pracy nie pozostawia pola do negocjacji
Mamy będące na urlopie macierzyńskim bardzo doceniły otwarte podejście do ich potrzeb i chęć rozmowy o powrocie do pracy, zanim on nastąpi, niezależnie od podjętej przez nie decyzji. Skutkiem tego w firmie wprowadzono elastyczny czas pracy, który świeżo upieczeni rodzice docenili najbardziej. Ponadto firma zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych benefitów: pełnopłatnych dni wolnych przysługujących w wymiarze 6 dni w roku (ustalane indywidualnie z przełożonym) do wykorzystania na spędzanie czasu z rodziną i bliskimi.
Drugim istotnym benefitem była akcja polegająca na przeprowadzeniu badań krwi w siedzibie firmy. Pracujący rodzice byli zachwyceni tym, że mogą zbadać się w biurze w godzinach pracy, gdyż w natłoku codziennych obowiązków ciężko wygospodarować czas dla siebie, a tym bardziej na wizytę w punkcie pobrań. Młode mamy wyniki badań odebrały i skonsultowały online, gdy dzieci poszły już spać. Otrzymały również treści edukacyjne, które przydadzą się całej rodzinie w budowaniu zdrowych nawyków.
Dodatkowo, na wniosek HR, w kolejnym roku obrotowym, po konsultacjach z pracownikami i ustaleniu odpowiedniej liczby chętnych, wprowadzony będzie program dopłat do przedszkoli i żłobków.
Szefowa zespołu programistów postanowiła również o utworzeniu programu mentoringowego wspierającego powracające z urlopu macierzyńskiego mamy, który będzie wzmacniał ich poczucie wartości i jednocześnie uczył korzystać w pracy z rozwiniętych przez rodzicielstwo kompetencji miękkich. Obydwie pracownice, rozważające powrót do firmy po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem, zdecydowały się na pozostanie w firmie.