- Urlopy
- 2 min czytania
Urlop rodzinny
1 czerwca 2021 r. posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzający nowy rodzaj urlopu – urlop rodzinny (druk nr 1321).
- 15 lipca 2021
- 2 min czytania
Projekt ustawy wprowadza możliwość skorzystania z urlopu rodzinnego w maksymalnym wymiarze 12 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny jeżeli wymaga tego jego stan zdrowia. Za najbliższego członka rodziny uznaje się:
- wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków),
- ojczyma,
- macochę,
- teściów,
- zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków),
- rodzeństwo,
- męża,
- żonę,
- osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.
Projekt ustawy zakłada, że z urlopu rodzinnego będą mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy (wliczając w to również zatrudnienie u poprzednich pracodawców).
Urlop rodzinny ma być udzielany na pisemny wniosek pracownika złożony minimum 21 dni przed rozpoczęciem urlopu. Z urlopu będzie można skorzystać w całości lub podzielić go na 4 części. Co więcej, pracownik będzie mógł zrezygnować z urlopu rodzinnego – za zgodą pracodawcy w każdym czasie lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Po zakończeniu urlopu rodzinnego pracodawca będzie zobowiązany do dopuszczenia pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi przed urlopem.
Za czas przebywania na urlopie rodzinnym przysługiwać będzie świadczenie pieniężne wypłacane z FUS przez ZUS w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.