- Zatrudnianie cudzoziemców
- 3 min czytania
Vademecum pracodawcy. Zezwolenie na pracę
Zezwolenie na pracę. Kto ubiega się o ten dokument? Kto wydaje zezwolenie? Czym różnią się poszczególne rodzaje zezwoleń? Przeczytaj!
- 7 listopada 2023
- 3 min czytania
Wniosek pracodawcy powierzającego pracę
Zezwolenie na pracę wydawane jest na wniosek pracodawcy przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego pracę.
Zezwolenie na pracę wydawane jest dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, np. dla obywateli takich krajów jak: Filipiny, Indonezja, Argentyna, Maroko itp.
Rodzaje zezwoleń na pracę
W Polsce występuje 6 rodzajów zezwoleń na pracę:
- zezwolenie na pracę typu A – cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zezwolenie na pracę typu B – cudzoziemiec przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres przekraczający łącznie sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców;
- zezwolenie na pracę typu C – cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu podmiotu zagranicznego albo podmiotu powiązanego, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z pracodawcą zagranicznym;
- zezwolenie na pracę typu D – cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego, nieposiadającego oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu realizacji usługi o charakterze tymczasowym i okazjonalnym (usługa eksportowa);
- zezwolenie na pracę typu E – cudzoziemiec wykonuje pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż wskazany w pkt 2-4.
- zezwolenie na pracę sezonową, o którym mowa w art. 88n-88y, jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę w zakresie działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (praca sezonowa).
Zezwoleniem, o które najczęściej ubiegają się pracodawcy w Polsce jest zezwolenie na pracę typu A. Koszt administracyjny takiego dokumentu to 100 zł.
Uwaga! Składając wniosek o wydanie zezwolenia na pracę należy uzyskać informację starosty. Co to za dokument? O tym w następnej części Vademecum.