- Aktualności
- HR Detektyw
- Płace
- Zasiłki
- 8 min czytania
HR Detektywi #129: Do 28 lutego zaświadczenia dla emerytów i rencistów, wchodzi w życie dodatkowy macierzyński, PIT zbliża się wielkimi krokami
HR Detektywi na tropie nowości! PIT czas start - 15 lutego w usłudze Twój e-PIT pojawią się przygotowane przez urzędy rozliczenia. Do 28 lutego należy wysłać informacje podatkowe do pracowników, a już w marcu wchodzi w życie dodatkowy urlop macierzyński.
- 14 lutego 2025
- 8 min czytania

News 1: Zaświadczenia dla emerytów i rencistów – do 28 lutego
Myślicie, że koniec stycznia to koniec rozliczeń za ubiegły rok? Nic bardziej mylnego. Wciąż jeszcze mamy do wysłania niektóre z informacji i deklaracji podatkowych (np. PIT-11 do podatników czy IFT-1 i IFT-R). Termin na wysyłkę upływa 28 lutego.
Limity zarobków dla dorabiających emerytów i rencistów ZUS
Nie możemy też zapomnieć o zatrudnionych pobierających świadczenia z ZUS – wcześniejsze emerytury lub renty. W przypadku takich dorabiających świadczeniobiorców obowiązują bowiem limity zarobków. Po ich przekroczeniu ZUS ograniczy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Aby świadczenie nie zostało zmniejszone, w ubiegłym roku „wcześniejszy” emeryt lub rencista (tj. osoba, która nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego) mógł zarobić nie więcej niż 65 611,40 zł brutto. Natomiast graniczna kwota zarobku, po przekroczeniu której świadczenie jest zawieszane wynosi 121 849,50 zł brutto.
Zaświadczenia o dochodach
Aby ZUS mógł ustalić, czy nie doszło do przekroczenia któregoś z progów dochodowych, świadczeniobiorca powinien przedłożyć informację o swoich dochodach. Są wśród nich m.in. dochody ze stosunku pracy oraz z umów zlecenia. ZUS dokona tego na podstawie zaświadczenia wystawionego przez podmiot zatrudniający. Ponieważ ocena może być dokonana w ujęciu rocznym lub miesięcznym, to aby stało się to w sposób jak najkorzystniejszy dla świadczeniobiorcy zalecane jest, żeby dochód w zaświadczeniu był podany w podziale na miesiące.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie z zadeklarowanym przychodem – podstawą składek na ubezpieczenia społeczne.
- W dochodach należy ująć te uzyskiwane z zagranicy oraz z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.
Kogo nie dotyczy obowiązek rozliczenia?
Obowiązek rozliczenia nie dotyczy m.in.: osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pobierających renty rodzinne i mających ustalone prawo do emerytury, pobierających emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego. Do rozliczania dochodów nie są również zobowiązane osoby poniżej 26 roku życia, pobierające rentę rodzinną, będące studentami lub uczniami, zatrudnione w ramach umów cywilno-prawnych (zlecenia lub agencyjnych).
News 2: Dodatkowy macierzyński wchodzi 19 marca. Zmiany w dokumentacji pracowniczej
Już niedługo, bo od 19 marca, zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące dodatkowego, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków lub takich, które po urodzeniu musiały być hospitalizowane.
Wniosek o dodatkowy urlop
Dodatkowy urlop ma być udzielany po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, na wniosek uprawnionego pracownika złożony w formie papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem tego urlopu. Z urlopu może skorzystać matka albo ojciec dziecka, a pracodawca będzie obowiązany uwzględnić wniosek pracownika/pracownicy.
Dokumentacja pracownicza. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o dodatkowy zasiłek macierzyński?
Pojawienie się nowego uprawnienia pociągnęło za sobą zmiany także w zakresie dokumentacji pracowniczej oraz dokumentacji wymaganej do ustalenia uprawnień do zasiłków, w tym przypadku zasiłku macierzyńskiego.
Zgodnie z projektem zmian w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego znajdą się w części B akt osobowych, razem z dokumentami dotyczącymi innych urlopów związanych z rodzicielstwem (uzupełniony w § 3 pkt 2 lit. m rozporządzenia z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej).
Pojawił się także projekt rozporządzenia MRPiPS w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków. W przypadku wnioskowania o udzielenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego konieczne będzie złożenie wniosku zawierającego imię i nazwisko pracownika, termin zakończenia urlopu macierzyńskiego oraz wskazanie okresu, na który ma być udzielony ten urlop. Do wniosku powinny być załączone dodatkowe dokumenty tj.:
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
- zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.
Zmiany w przepisach dotyczących rodziców adopcyjnych
Z urlopu uzupełniającego będą mogli skorzystać także rodzice, którzy przyjęli dziecko (dzieci) na wychowanie jako rodzina zastępcza oraz ci, którzy wystąpili do sądu z wnioskiem o przysposobienie, a pobyt dziecka w szpitalu miał miejsce już po przyjęciu go na wychowanie. W ich przypadku do wniosku trzeba będzie dołączyć także:
- zaświadczenie wydane temu pracownikowi przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu;
- oświadczenie tego pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci), albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
Zakres informacji wymagany w przypadku uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Zmiany dotkną również rozporządzenia MRPiPS z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. W przypadku uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą to:
- wniosek w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej złożony płatnikowi zasiłku przez ubezpieczoną matkę dziecka albo ubezpieczonego ojca dziecka (w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami),
- oświadczenie ubezpieczonej matki dziecka albo ubezpieczonego ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z zasiłku przez drugiego rodzica dziecka,
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego (w przypadku pracownika, któremu zasiłek macierzyński jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych),
- zaświadczenie wydane przez szpital.
Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl
News 3: Usługa Twój e-PIT dostępna już od 15-lutego
Podatniku, zweryfikuj dane z rozliczenia PIT dostępnego w usłudze Twój e-PIT
Do biegu, gotowi, start! Już 15 lutego w usłudze Twój e-PIT pojawią się przygotowane przez urzędy skarbowe rozliczenia PIT. W przypadku osób uzyskujących dochody z pracy najemnej rozliczenie roczne przygotowywane jest na podstawie przesłanych wcześniej przez płatników informacji PIT-11 oraz zeznań z lat poprzednich i w zasadzie jest gotowe do złożenia. Podatnik powinien jednak zalogować się do portalu i zweryfikować dane zawarte w rozliczeniu, Może też dokonać zmian czy wprowadzić dodatkowe informacje mające wpływ na ostateczne zobowiązanie podatkowe, np. o przysługującej uldze albo kwotach podlegających odliczeniu od dochodu (np. niektóre darowizny).
W rozliczeniu przygotowanym w usłudze Twój e-PIT można wprowadzić albo zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać swoje 1,5% podatku. Trzeba pamiętać, że jeżeli podatnik nie wprowadzi zmian do zeznania, US potraktuje przygotowaną przez siebie wersję jako ostateczną. Wtedy warto wiedzieć jaki jest efekt tego rozliczenia i czy nie pojawiła niedopłata, którą trzeba zapłacić do US, a na to mamy czas do 30 kwietnia.
Działalność gospodarczą również rozliczysz w usłudze Twój e-PIT
W usłudze Twój e-PIT swoje częściowo wypełnione zeznania roczne znajdą także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to podatników rozliczających się na formularzach PIT-36 (opodatkowanie na zasadach ogólnych – wg skali), PIT-36L (podatek liniowy) oraz PIT-28 (podatek ryczałtowy). Do ich uzupełnienia stworzony został specjalny kreator, przy pomocy którego podatnik samodzielnie wpisze dane dotyczące kwot przychodu, kosztów uzyskania przychodu, kwoty należnych zaliczek lub podatku zryczałtowanego, kwoty składek podlegających odliczeniu oraz przysługujących podatnikowi ulg lub odliczeń. W przypadku przedsiębiorców przygotowane przez US częściowe zeznania roczne nie są automatyczne zatwierdzane, akceptacja wymaga działania ze strony podatnika.
Źródło: podatki.biz, mf.gov.pl