- Aktualności
- HR-owe koło ratunkowe
- Koło ratunkowe
- Płace
- 3 min czytania
HR-owe Koło Ratunkowe: Wypłata części wynagrodzenia gotówką
Zapraszam Cię na cykl artykułów, w których odpowiadam na pytania od Czytelników mojego bloga kierując do źródeł prawa pracy, interpretacji resortowych i orzecznictwa. Dzisiaj o tym, czy można wypłacić część wynagrodzenia gotówką. Korzystaj i udostępniaj!
- 25 stycznia 2022
- 3 min czytania
“Pani Moniko, mam straszny problem! Już od kilku lat wypłacamy wynagrodzenia tylko przelewem na rachunki bankowe pracowników, jednak ostatnio dziewczyna, która pracuje w naszej firmie w dziale sprzedaży, poprosiła mnie o to, by prowizję, którą zwykle rozliczamy osobną listą płac ok. 20-go dnia każdego miesiąca, wypłacić jej w gotówce. Czy mogę to zrobić? Zależy jej na tym, by mąż nie dowiedział się o tej wypłacie… “
Tylko przelew lub gotówka
Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, zaś wypłata wynagrodzenia jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy i istotnym warunkiem umowy o pracę. Pracownik, w myśl przepisów Kodeksu pracy, ma prawo złożyć wniosek o wypłatę w formie gotówkowej:
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Art. 86. § 3 Kodeksu pracy
Zwróć uwagę, że przywołany fragment Kodeksu pracy wskazuje jedynie dwa, możliwe do zastosowania sposoby wypłaty wynagrodzenia – przelew oraz gotówkę. Wszelkie inne sposoby wypłaty wynagrodzenia, w tym przekaz pocztowy lub czek, są zabronione.
Jaki jest termin wypłaty wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc? Przeczytaj!
Wniosek pracownika ważny do odwołania
Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem (art. 86 § 3 K.p.) zasadniczą formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Jeśli jednak pracownik wystąpi z wnioskiem o wypłatę w formie gotówkowej, pracodawca jest zobligowany do tego, by taki wniosek uwzględnić.
Wniosek taki może zostać przez pracownika w każdym czasie wycofany. Pracownik ma również możliwość określenia przedziału czasowego, w którym wskaże okres obowiązywania wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce – w takim przypadku nie wymaga on wycofania, ani zmiany.
Wynagrodzenie za pracę – kiedy dokonujemy wypłaty? Dowiedz się więcej!
Część wynagrodzenia gotówką?
Zważywszy na fakt, że pracownik może dowolnie (w ramach obowiązujących przepisów Kodeksu pracy) kreować treść wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, warto podkreślić, że pracownik może również zwrócić się z prośbą o wypłatę jedynie części wynagrodzenia – określonej kwoto lub procentowo, w gotówce. W takim przypadku wskazana część wynagrodzenia netto będzie wypłacana na rachunek bankowy, a część pracownik otrzyma do rąk własnych.
Gdzie przechowywać wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce?
Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy przechowywać wraz z kartą (listą) wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. 2018 poz. nr 2369):
Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:
§ 6 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2369 z dnia 19.12.2018 r.)
3) kartę (listę) wypłaconego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą oraz wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).