- Aktualności
- Zasiłki
- 3 min czytania
Elektroniczne zwolnienia lekarskie nielegalne? ZUS kontroluje lekarzy!
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do złożenia wyjaśnień lekarzy, którzy wystawiali e-ZLA w ramach teleporad. W pismach ZUS zarzuca im nieprawidłowość w postaci braku badania przedmiotowego. Co w związku z kontrowersyjną sytuacją planuje resort zdrowia? Przeczytaj w artykule.
- 6 maja 2022
- 3 min czytania
W mediach społecznościowych środowisk lekarskich rozgorzała burzliwa dyskusja na temat kontrowersyjnego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wzywa lekarzy, którzy w ramach pandemicznych teleporad wystawiali zwolnienia lekarskie do udzielenia wyjaśnień. W pismach ZUS zarzuca brak badania przedmiotowego, które uzasadniałoby orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy.
Okręgowa Izba Lekarska stoi na stanowisku, że brak wpisu o badaniu przedmiotowym w wypadku teleporady jest całkowicie oczywisty, gdyż za pomocą środków porozumiewania się na odległość nie ma możliwości jego wykonania, natomiast ZUS twierdzi stanowczo, że lekarze zobowiązani są do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
Bezpłatne dyżury pod lupą resortu rodziny – czy pracodawcy poniosą większe koszty zatrudnienia?
Geneza elektronicznych zwolnień lekarskich
Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej, czyli e-zwolnienia, są w Polsce obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.
Przepisy covidowe, konieczność ograniczenia kontaktów osobistych oraz powszechność teleporad ułatwiły znacząco rozwój “telemedycyny”. Lekarze mogli i w dalszym ciągu mają możliwość wystawienia zwolnień elektronicznych podczas e-wizyt, jednakże muszą szczegółowo sprawdzić czy istnieje medyczne uzasadnienie do orzeczenia czasowej niezdolności do pracy, poprzez przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego z pacjentem.
Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? Sprawdź wyliczenie!
Stanowisko i plany Ministerstwa Zdrowia
Szef resortu zdrowia, Minister Adam Niedzielski, planuje osobiście przekonywać prezes ZUS Gertrudą Uścińską do przyjęcia “pragmatycznej interpretacji” przepisów.
Wychodzimy od pewnych złożeń, które mówią o racjonalności tego rozwiązania, jakim była teleporada i przyznanie w jej ramach zwolnienia. Zawsze traktowaliśmy jako pewnego rodzaju pakiet, te e-rozwiązania.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski
Minister Niedzielski uważa, że rozwiązanie dotyczące e-zwolnienia powinno sprawnie funkcjonować również w trybie zdalnym, szczególnie biorąc pod uwagę ograniczanie kontaktu w dobie pandemii. Stąd plan, by przekonać prezes ZUS do przyjęcia takiej interpretacji, która “nie będzie powodować dolegliwości”.
Jestem umówiony z prezes Uścińską na spotkanie i mam nadzieję, że wypracujemy takie rozwiązanie, które będzie oparte na racjonalności i takim stosowaniu przepisów, które ma wykładnię przede wszystkim celowościową, pragmatyczną.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski